Do Amsterdamu, Bilbao, Budapesztu, Matosinhosu, Rygi, Kopenhagi i Bratysławy współtworzących projekt Atelier, dołączył Kraków. Przedsięwzięcie ma zaprezentować energooszczędne, innowacyjne rozwiązania wprowadzane w Amsterdamie i Bilbao. Inni uczestnicy będą je wdrażać u siebie – w ten sposób staną się poligonem doświadczalnym rozwiązań dla przyszłych inteligentnych metropolii.
Kraków będzie wprowadzać innowacyjne rozwiązania energooszczędne. Fot. Adobe Stock / ipopba
- Projekt Atelier ma pomóc we wdrażaniu rozwiązań oszczędzających energię
- Amsterdam i Bilbao już osiągają nadwyżkę energii pierwotnej na poziomie 1340 MWh
- Kraków zamierza wprowadzać rozwiązania stosowane w tych miastach
Współdziałanie ma pokazać przedsięwzięcia miejskie integrujące ogrzewanie, wytwarzanie i magazynowanie energii m.in. poprzez panele fotowoltaiczne, zagospodarowanie ścieków i odpadów, ogrodnictwo miejskie i car sharing. Dzięki takim rozwiązaniom można wygenerować, w samym Amsterdamie i Bilbao, nadwyżkę energii pierwotnej w wysokości aż 1340 MWh oraz uniknąć emisji 1700 ton CO2 i 23 ton NOx do atmosfery – czytamy w komunikacie.
Osiem europejskich miast będzie tworzyć centra innowacji Atelier na rzecz rozwoju lokalnego ekosystemu innowacji i eliminacji przeszkód prawnych, finansowych i społecznych podczas wprowadzania nowoczesnych technologii. Każde opracuje Wizję Miasta 2050 jako mapę drogową dla innych miast w Europie.
Innowacyjne Centra Atelier dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniom będą mogły samodzielnie działać również po zakończeniu projektu, będąc motorem do skalowania i replikacji wypracowanych rozwiązań zarówno w miastach projektu Atelier jak i poza nimi (w Europie i na świecie). Co więcej, dzięki aktywnemu programowi zdobywania wiedzy, zdobędziemy i przekażemy dalej wnioski z naszych Centrów Innowacji Atelier – mówi Frank Tazelaar, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Amsterdamie.
Projekt „ATELIER - AmsTErdam and BiLbao cItizen drivEn smaRt cities” jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020 i koordynowany przez miasto Amsterdam. ATELIER koncentruje się na rozwoju tzw. dystryktów dodatnich energetycznie w dwóch miastach wiodących – Amsterdamie (Niderlandy) i Bilbao (Hiszpania), łącząc przy tym 30 partnerów z 11 europejskich krajów.
Przeczytaj także: Ponad 164 mln euro na ochronę środowiska w Polsce
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.