• Projekt Atelier ma pomóc we wdrażaniu rozwiązań oszczędzających energię
  • Amsterdam i Bilbao już osiągają nadwyżkę energii pierwotnej na poziomie 1340 MWh
  • Kraków zamierza wprowadzać rozwiązania stosowane w tych miastach

Współdziałanie ma pokazać przedsięwzięcia miejskie integrujące ogrzewanie, wytwarzanie i magazynowanie energii m.in. poprzez panele fotowoltaiczne, zagospodarowanie ścieków i odpadów, ogrodnictwo miejskie i car sharing. Dzięki takim rozwiązaniom można wygenerować, w samym Amsterdamie i Bilbao, nadwyżkę energii pierwotnej w wysokości aż 1340 MWh oraz uniknąć emisji 1700 ton CO2 i 23 ton NOx do atmosfery – czytamy w komunikacie.

Osiem europejskich miast będzie tworzyć centra innowacji Atelier na rzecz rozwoju lokalnego ekosystemu innowacji i eliminacji przeszkód prawnych, finansowych i społecznych podczas wprowadzania nowoczesnych technologii. Każde opracuje Wizję Miasta 2050 jako mapę drogową dla innych miast w Europie.


Innowacyjne Centra Atelier dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniom będą mogły samodzielnie działać również po zakończeniu projektu, będąc motorem do skalowania i replikacji wypracowanych rozwiązań zarówno w miastach projektu Atelier jak i poza nimi (w Europie i na świecie). Co więcej, dzięki aktywnemu programowi zdobywania wiedzy, zdobędziemy i przekażemy dalej wnioski z naszych Centrów Innowacji Atelier – mówi Frank Tazelaar, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Amsterdamie.

Projekt „ATELIER - AmsTErdam and BiLbao cItizen drivEn smaRt cities” jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020 i koordynowany przez miasto Amsterdam. ATELIER koncentruje się na rozwoju tzw. dystryktów dodatnich energetycznie w dwóch miastach wiodących – Amsterdamie (Niderlandy) i Bilbao (Hiszpania), łącząc przy tym 30 partnerów z 11 europejskich krajów.

Przeczytaj także: Ponad 164 mln euro na ochronę środowiska w Polsce