Jak czytamy w rankingowym opisie, Kraków wprowadził zmiany w celu poprawy jakości powietrza zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Podkreślono też, że to pierwsze miasto w Polsce, w którym zaczął obowiązywać zakaz spalania węgla i drewna. Ponadto poinformowano o inwestycjach miejskiego przewoźnika w elektryczne autobusy, które będą jeździć po najbardziej zanieczyszczonych częściach miasta, oraz o akcjach zazieleniania Krakowa.


Na pierwszym miejscu rankingu „New York Times” jest Waszyngton. Na liście znalazły się też m.in. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Grenlandia, Sycylia, Tokio, Bahamy czy Mongolia.


Z informacji przekazanych przez krakowski magistrat wynika, że obecnie 97% budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i biurowych w tym mieście jest już ogrzewanych w sposób proekologiczny. Mimo zakazu spalania paliw stałych, obecnie w Krakowie, z różnych powodów, jest jeszcze około 2850 pieców na paliwo stałe, znajdujących się w ponad 2050 budynkach. W ostatnim czasie władze Krakowa powołały jednostkę ds. klimatu. Klimat-Energia-Gospodarka Wodna (KEGW) została ustanowiona w związku z potrzebą adaptacji Krakowa do skutków zmian klimatu.

Przeczytaj także: Kraków powołał jednostkę ds. klimatu. Czym się zajmie?