W ramach europejskiego projektu budowy linii kolejowej dużych prędkości, powstał portal węglowy. Zastosowane w nim narzędzia BIM (ang. Building Information Modeling) pozwalają oceniać i redukować emisyjność gazów cieplarnianych w inwestycjach infrastrukturalnych.
Fot. Mott MacDonald
W 2019 r. Wielka Brytania jako pierwszy kraj o dużym znaczeniu gospodarczym wprowadziła przepisy zakładające osiągnięcie do 2050 r. zerowej emisji CO2 netto. Joint-venture firm Mott MacDonald i SYSTRA działa na rzecz tego celu w ramach High Speed Two (HS2), największego europejskiego projektu infrastrukturalnego. Wykorzystując postępy cyfryzacji tworzy portal węglowy, w którym BIM dostarczy zespołowi projektowemu narzędzie online pozwalające na ocenę wpływu decyzji projektowych dotyczących emisji CO2 w ciągu pełnego cyklu życia.
Samo HS2 będzie liczącą 530 km linią kolejową dużych prędkości. Mieszkańcom Manchesteru, Leeds i Birmingham zapewni wysoką przepustowość i transport do Londynu. Zadaniem joint-venture Mott MacDonald and SYSTRA JV było stworzenie, jako partnera spółki Balfour Beatty VINCI JV, projektu obszaru Area North. Będzie to trasa o długości 70 km, na której znajdzie się 48 wiaduktów, 68 mostów górnych, 27 mostów dolnych, 31 przepustów, 74 nasypy, 40 wykopów, trzy tunele i 14 murów oporowych.
W projekcie uczestniczyło ponad 600 pracowników z ośmiu krajów z 35 biur znajdujących się w 28 miastach. Zespół korzystał z połączonego środowisko danych opartego na platformie ProjectWise firmy Bentley. Stworzył cyfrowego bliźniaka odwzorowującego katalog komponentów, pozwalający na lepsze zrozumienie, podniesienie jakości i możliwości planowanej budowy. Dzięki wdrożeniu dostaw opierających się na modelach, zmniejszono liczbę rysunków produkcyjnych, a także wsparto współpracę i zaangażowanie. Zespół mógł łatwo współdzielić dane wizualne i wbudowane informacje projektu w modelach. Zaowocowało to poprawą koordynacji projektu w wielobranżowym zespole.
W ramach naszego podejścia opartego na modelach wykorzystaliśmy narzędzia OpenBridge, GenerativeComponents i Navigator do utworzenia ponad 4000 modeli. Podejście zapewniło również usprawnienia w naszej spółce i modelowaniu BIM – powiedział Rob Dickson, kierownik projektu w firmie Mott MacDonald.
Portal węglowy tej firmy, w fazie projektowania, ułatwił identyfikację niskoemisyjnych możliwości. Jego interfejs działający na zasadzie „przeciągnij i upuść” pozwala importować dane z modeli BIM firmy Bentley, także z kompleksowych zbiorów danych na temat emisji CO2 i kosztów. Takie rozwiązane zespół wykorzystywał do porównywania różnych opcji w fazie ich analiz, definiowania potrzeb i tworzenia szczegółowego projektu. Umożliwiło to wskazanie miejsc, w których dało się zredukować emisje gazów cieplarnianych i koszty.
Oszczędności emisji ujawniają się we wszystkich aspektach projektu, natomiast badania branżowe przeprowadzone dla przedsięwzięcia HS2 wskazują, że 90% możliwych oszczędności i innowacji da się osiągnąć na etapie pierwszych 10% projektu – definiowanie potrzeb i analiza możliwości dają największe możliwości wpłynięcia na wynik. Liczy się też świadomość skutków decyzji projektantów firm Mott MacDonald and SYSTRA JV – ich wpływ na majątek trwały przetrwa przynajmniej 100 lat.
Zespół ds. branż emisyjnych, by wykonać obliczenia emisji, stworzył zestawienia ilościowe poszczególnych elementów majątku trwałego i korzystając z portalu węglowego dokonał oceny wartości i uzyskanie lepszego, bardziej kompletnego obrazu wpływu na środowisko.
W ocenie firmy Mott MacDonald, na podstawie złożonych obliczeń, emisje gazów cieplarnianych związane z pierwszą fazą budowy (linia Londyn-Birmingham) znajdą się na poziomie 5,8-6,1 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla (MtCO2e). Jednak przez 60 lat fazy operacyjnej dojdzie do zaoszczędzenia 3,0-3,2 MtCO2e.
Wizualizacja ryzyka i założeń w formie geoprzestrzennej pozwoliła naszym zespołom projektowym na lepsze zrozumienie obszarów wysokiego ryzyka oraz identyfikację luk wymagających reakcji i uwzględnienia w fazie wdrażania projektu – powiedział Tom Olasina, kierownik projektu w firmie Mott MacDonald.
Przeczytaj także: Jak cyfrowe bliźniaki napędzają innowacje w sektorze energetycznym?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.