Czym jest współczynnik przenikania ciepła U?

Współczynnik przenikania ciepła U jest podstawowym parametrem opisującym poziom ochrony cieplnej, który gwarantuje przegroda budowlana. Najkorzystniejsze są niskie wartości współczynnika przenikania ciepła – im niższa wartość współczynnika U, tym lepsza izolacyjność cieplna danej przegrody oraz mniejsze straty ciepła dla całego obiektu.

W 2017 r. w Polsce zaostrzeniu uległa maksymalna dopuszczalna wartość współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych budynków. Wynosi ona obecnie 0,23 W/(m2·K). Jednak to nie koniec zmian. Już w 2021 r. współczynnik ponownie zostanie zaostrzony. W wyniku zmian w przepisach dopuszczalna wartość Umax zmniejszy się i wyniesie 0,20 W/(m2·K). Dlatego przy planowaniu budowy ciepłego domu maksymalną dopuszczalną wartość współczynnika przenikania ciepła ścian należy uwzględnić już na etapie wyboru materiałów budowlanych oraz konstrukcji przegród. Z jakich materiałów budować, aby uzyskać możliwie jak najwyższą energooszczędność budynku?

Materiały tworzące ciepły dom

Ciepły dom powinien powstawać z materiałów murowych, które mają dobrą izolacyjność termiczną. Końcowa wartość współczynnika przenikania ciepła zależy od dwóch charakterystyk: od grubości materiałów tworzących przegrodę oraz od wartości ich współczynników przewodzenia ciepła λ. Współczynnik λ jest właściwością fizyczną materiału zależną od jego gęstości, składu surowcowego oraz wilgotności. Podobnie jak w przypadku współczynnika przenikania ciepła dla współczynnika przewodzenia ciepła, im niższa jego wartość, tym większa izolacyjność cieplna materiału tworzącego przegrodę – najbardziej energooszczędne, najcieplejsze domy budowane są z materiałów, których współczynnik λ jest możliwie jak najniższy.

Wymagania te spełniają m.in. materiały z systemu budowy H+H. Elementy z betonu komórkowego tworzące jedną część systemu charakteryzują się bardzo wysoką izolacyjnością termiczną. Wykorzystanie betonu komórkowego do budowy ścian zewnętrznych pozwala na wzniesienie ścian warstwowych lub jednowarstwowych o niskim współczynniku przenikania ciepła U.