• 15 listopada 2020 r. to czwarty już termin oddania do użytku bloku energetycznego w Jaworznie
  • Ostatnie opóźnienie wynika z awarii, do której doszło podczas finalnych testów
  • W porozumieniu inwestora z wykonawcą zaplanowano harmonogram naprawy uszkodzonego kotła

4 maja firma Nowe Jaworzno Grupa Tauron sp. z o.o. (NJGT) oraz konsorcjum Rafako S.A. i Mostostal Warszawa S.A. wraz z E003B7 sp. z o.o. (SPV) podpisały porozumienie w sprawie umowy na budowę bloku energetycznego w Jaworznie. Ustalono przyczyny uszkodzenia elementu kotła, do którego doszło podczas, jak informuje komunikat giełdowy, ostatniej fazy testów bloku energetycznego o mocy 910 MWe na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III – Elektrownia II. 13 lutego poinformowano, że oddanie jednostki do eksploatacji 15 lutego 2020 r. nie będzie możliwe.

Przypomnijmy, że początkowo planowano zakończyć budowę w IV kw. 2019 r. Później termin przesunięto na 31 stycznia 2020 r. W grudniu 2019 r. zwiększono kwotę netto inwestycji do 5,54 mld zł (o 52,3 mln zł). Umowę z wykonawcą podpisano w 2014 r. Koszt budowy bloku „pod klucz” wynosił wtedy 4,4 mld zł.


W porozumieniu ustalono, że, jak czytamy w komunikacie, awaria była następstwem niekorzystnego splotu zjawisk podczas rozruchu bloku. Każde z tych zjawisk występujące pojedynczo nie mogło doprowadzić do wystąpienia awarii. Ponadto komisja awaryjna uzgodniła sposób naprawy uszkodzonych elementów kotła, który pozwoli na uniknięcie podobnych awarii w przyszłości.

Ustalono też harmonogram działań z uwzględnieniem działań zabezpieczających przed ponownymi problemami oraz procedury strojenia i rozruchu bloku. Zaawansowanie prac 4 maja br. przekroczyło 98%.

Zawarte porozumienie umożliwia przede wszystkim kontynuację prac przy bloku 910 MW i daje Rafako szansę na zakończenie tej inwestycji w akceptowalnym czasie. Zakończenie tej inwestycji w tym roku jest dla nas bardzo ważne, ponieważ blok od 2021 r. objęty jest rynkiem mocy. W lutym podczas ruchu próbnego bloku uszkodzeniu uległ jeden z elementów kotła, w wyniku czego konieczna jest naprawa dysz palników, ich ponowny montaż oraz testy bloku – poinformował PAP Jarosław Broda, wiceprezes Tauronu.

Blok 910 MW na parametry nadkrytyczne w Jaworznie ma sprawność 45,9% netto, znacznie wyższą niż w starych blokach 120 MW. Dzięki temu emisje SO2 i NOx spadną o ponad 80%, a emisja CO2 o 31%, o 2 mln ton rocznie mniej w porównaniu do jednostek zbudowanych w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Obiekt będzie też przygotowany do budowy instalacji wychwytu CO2 ze spalin.

Produkty spalania, jak popioły, gips i żużel zostaną wykorzystane w branżach cementowej i budowlanej. Blok będzie można szybko uruchamiać w razie potrzeby kompensacji niedoborów energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, w szczególności farm wiatrowych. Roczna produkcja energii elektrycznej na poziomie 6,5 TWh może zaspokoić potrzeby około 2,5 mln gospodarstw domowych.

Przeczytaj także: Wzrosła moc elektrowni wodnej w Pilchowicach