• W ciągu niecałych pięciu lat moc instalacji fotowoltaicznych wzrosła o 1600%
  • Motorem napędowym są dotowane mikroinstalcje słoneczne
  • Prosumenci mogą korzystać z nadwyżek energii oddanych wcześniej do sieci

Panele fotowoltaiczne na czele

Największą dynamikę wykazuje energetyka słoneczna. Szybki przyrost mocy instalacji fotowoltaicznych powoduje, że ten sektor stał się liderem wzrostu OZE w kraju. Wynika to z ogromnej popularności mikroinstalacji FV, ale też budowy większych farm przez firmy prywatne i koncerny energetyczne. – Od grudnia 2015 roku moc instalacji fotowoltaicznych wzrosła o ponad 1600% – powiedział wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.


Na te wyniki wpłynęły programy dotacji nowych obiektów, takie jak „Mój Prąd”, „Agroenergia” czy „Energia Plus”. Prosumenci, czyli wytwórcy i jednocześnie konsumenci energii korzystają też z systemu opustów w ramach rozliczeń wytwarzania z OZE. Nadwyżki produkcyjne oddają oni do sieci elektroenergetycznej, a później w ciągu 365 dni mogą z niej korzystać w okresach niedoborów lub zwiększonego zapotrzebowania. W ten sposób zyskują rodzaj magazyny energii.

Systemy wsparcia producentów OZE

Podstawowym mechanizmem wsparcia OZE w przypadku większych producentów jest system aukcyjny obowiązujący od 1 lipca 2016 r. Zwycięzcy mają zapewniony zbyt w określonych terminach, często na podstawie wyników aukcji podejmują decyzje o inwestycjach w źródła wytwarzania.

Innymi dedykowanymi systemami wsparcia są wprowadzone w 2018 r. mechanizmy przewidziane dla małych wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Systemy feed-in premium (FiP) oraz feed-in tariff (FiT) adresowane są do określonych mocowo instalacji OZE, wykorzystujących hydroenergię, biogaz i biogaz rolniczy – powiedział Ireneusz Zyska.

W wyniku nowelizacji ustawy o OZE rozszerzono prosumencki system rozliczeń energii produkowanej z mikroinstalacji – do prosumentów włączono przedsiębiorstwa. Wcześniej wsparcie otrzymywały wyłącznie gospodarstwa domowe. Trwają prace nad kolejnymi przepisami, które mają się przyczynić m.in. do rozwoju klastrów energii.

Przeczytaj także: MPWiK Lublin kończy budowę elektrowni fotowoltaicznej