Na przełomie czerwca i lipca tego roku zacząć działać powinna elektrownia fotowoltaiczna na terenie oczyszczalni ścieków Hajdów, należącej do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Lublinie. Budowa elektrowni rozpoczęła się pod koniec stycznia, obecnie weszła w fazę końcową.
Fot. MPWiK Lublin
- Zainwestowane środki powinny zwrócić się za 5-6 lat
- Budowę w całości pokrywa MPWiK
Elektrownia powstaje na terenie o powierzchni 5 ha, sama instalacja będzie składać się z 6552 monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych. Ogniwa będą ważyć łącznie 118 ton, a „dźwigać” je ma 102-tonowa stalowa konstrukcja. Moc szczytowa ogniw to 1998,36 kWp. Panele będą nachylone pod kątem 25 stopni i skierowane na południe, co ma zagwarantować maksymalny uzysk energii elektrycznej. Budowa pochłonie 8 mln zł, środki w całości pochodzą z kasy spółki wodociągowej. Biorąc po uwagę obecne ceny za energię elektryczną, pieniądze wydane na tę inwestycję powinny zwrócić się za 5-6 lat. Rocznie przewidziana jest produkcja energii elektrycznej na poziomie 2000 MWh, co, dla zobrazowania skali przedsięwzięcia, pozwoliłoby zaspokoić potrzeby około 1000 miejskich gospodarstw domowych – mówi Sławomir Matyjaszczyk, prezes MPWiK w Lublinie.
Oczyszczalnia Hajdów. Fot. MPWiK Lublin
Budowa tej elektrowni to element większego planu: od 20 lat spółka do produkcji energii elektrycznej i cieplnej wykorzystuje biogaz powstały z fermentacji osadów ściekowych. W taki sposób każdego roku pozyskuje około 10 000 MWh. Po oddaniu do użytku instalacji fotowoltaicznej, oczyszczalnia Hajdów własne zapotrzebowanie na energię elektryczną sama zaspokoi w 70%.
Wrażenie robi skala inwestycji i jej efekt ekonomiczny. Równocześnie projekt doskonale wpisuje się w zaawansowane działania proekologiczne na rzecz pozyskiwania czystej energii słonecznej. Ogromnym atutem naszego regionu jest bowiem największe, w skali kraju, nasłonecznienie – przypomina Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Oczyszczalnia Hajdów znajduje się we wschodniej części Lublina, między rzeką Bystrzycą a ulicami Łagiewnicką i Jakubowicką. Oczyszcza ścieki bytowe i przemysłowe z aglomeracji (Lublin, Świdnik, Wólka, Konopnica, Głusk, Niemce). Maksymalna przepustowość to 135 tys. m3/dobę.
Przeczytaj także: MPWiK Lublin postawiło na metody bezwykopowe
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.