• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W kopalni Brzeszcze wyprodukują energię z metanu

Opublikowano: 24-06-2020 Źródło: Tauron
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

W 2021 r. w kopalni Brzeszcze zacznie działać instalacja kogeneracyjna. Dwa silniki gazowe będą zasilane surowcem pochodzącym z odmetanowania zakładu górniczego. Będą wytwarzać energię elektryczną i ciepło.


Zakład odmetanowania. Fot. Tauron Zakład odmetanowania. Fot. Tauron
  • 50% metanu w kopalni Brzeszcze jest odzyskiwane
  • Silniki metanowe wykorzystują gaz do produkcji energii elektrycznej i ciepła
  • W przyszłym roku instalacja osiągnie moc 11 MW

Odmetanowanie warunkiem bezpieczeństwa

W Zakładzie Górniczym Brzeszcze wydobycie węgla kamiennego odbywa się w warunkach wysokiego zagrożenia metanowego. By zabezpieczyć i ochronić pracowników w kopalnie prowadzi się odmetanowanie pokładów surowca.

Metan ze złóż węgla w ponad 50% ujmowany jest przez system dołowej sieci rurociągów i stację odmetanowania na powierzchni. Pozostała część metanu odprowadzana jest przez szyby wentylacyjne. Pozyskany gaz sprzedawany jest na rynku. W 2019 r. sprzedaż kształtowała się na poziomie 34 mln m3 metanu – informuje spółka Tauron Wydobycie.

Zakład odmetanowania. Fot. Tauron

Zakład odmetanowania. Fot. Tauron


Produkcja elektryczności i ciepła

W zakładzie działają już dwa silniki gazowe, wkrótce dołączą do nich kolejne dwa. Wykorzystanie czterech silników o łącznej mocy 11 MW pozwoli lepiej zagospodarować niebezpieczny dla górników gaz. Nowa instalacja wytwarzająca energię elektryczną i ciepło rozpocznie pracę na terenie ZG Brzeszcze rozpocznie pracę w 2021 r.

Obecnie trwają uzgodnienie projektowe inwestycji, a rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przewiduje się na trzeci kwartał tego roku. Nowe instalacje kogeneracyjne przyczynią się nie tylko do bardziej efektywnego wykorzystania energii chemicznej zawartej w gazie z odmetanowania pokładów węgla, ale również do zwiększenia udziału Grupy Tauron w rynku mocy – mówi Tomasz Cudny, prezes firmy Tauron Wydobycie.

Zakład odmetanowania. Fot. Tauron

Zakład odmetanowania. Fot. Tauron

Metanu będzie więcej

Z długookresowych prognoz wynika, że w kopalni zwiększy się ilość pozyskiwanego metanu, a skład gazu się ustabilizuje. Budowa instalacji kogeneracyjnych bezpośrednio powiązana jest również ze skutecznymi działaniami na rzecz poprawy środowiska. Zagospodarowanie większej ilości gazu z odmetanowania pozwoli również na ograniczenie wpływu na środowisko naturalne oraz obniży koszty związane z emisją metanu do atmosfery – informuje spółka.

Projekt jest realizowany w ramach Strategicznej Agendy Badawczej Grupy Tauron. Instalację buduje spółka Tauron Nowe Technologie.

Przeczytaj także: Budowa elektrowni jądrowej w Polsce rozpocznie się w 2026 r.