• Sprzedaż aktywów ciepłowniczych ułatwi katowickiej grupie zwiększenie udziału zielonej energii w wytwarzaniu
  • PGNiG zamierza w zakupionych zakładach stosować gaz ziemny zamiast węgla
  • Firma wytwarza 11% ciepła sieciowego w Polsce

Przejście do odnawialnych źródeł energii

Spółki zakładają, że do ewentualnego przejęcia firmy Tauron Ciepło dojdzie najwcześniej 1 stycznia 2021 r. Koncern z Katowic zakłada w swojej strategii przechodzenie na odnawialne źródła energii (OZE), a elektrociepłownie należące do grupy są zasilane węglem. Ich sprzedaż ułatwi transformację energetyczną.

Zakończenie badania due dilligence to istotny krok w procesie sprzedaży aktywów Tauron Ciepło. Udzielenie wyłączności umożliwia rozpoczęcie bezpośrednich negocjacji z PGNiG mających na celu określenie warunków potencjalnej transakcji – mówi Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia.


Ciepło produkowane z gazu ziemnego

Z kolei PGNiG rozwija segment ciepłowniczy, spółka jest drugim graczem na tym rynku w Polsce. Doszliśmy do wniosku, że ewentualne kupno aktywów ciepłowniczych będzie wspierać realizację planów w obszarze ciepłownictwa. Inwestycje w ciepłownictwo wpisują się w koncepcję budowy silnego koncernu multienergetycznego i dywersyfikację działalności Grupy – komentuje Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

Firma zakłada, że po transakcji zwiększy wykorzystanie gazu ziemnego w przejmowanych ciepłowniach. Dzięki temu dojdzie do synergii ze spółkami grupy i dostosowania rozwiązań do wymogów unijnych.

Sprzedaż w ramach strategii

Plany sprzedaży segmentu ciepłowniczego ujawniono w maju 2019 r. podczas prezentacji nowej strategii, tzw. zielonego zwrotu. Zgodnie z przyjętymi wtedy zaktualizowanymi kierunkami rozwoju, transformacja miksu energetycznego Grupy będzie wspierana optymalizacją portfela aktywów. Celem strategicznym Taurona jest zwiększenie do dwóch trzecich udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w wytwarzaniu i redukcja o połowę emisji CO2 w perspektywie 2030 r. – czytamy w komunikacie. Czas wyboru potencjalnego nabywcy wydłużył się z powodu epidemii koronawirusa.

Zakłady firmy dostarczają ciepło sieciowe w konurbacji śląsko-dąbrowskiej. To obiekty w Katowicach, Tychach i Bielsku-Białej oraz tzw. Obszar Ciepłowni Lokalnych. W większości są to źródła kogeneracyjne, a ich łączna zainstalowana moc cieplna wynosi 1,1 tys. MW, przy wartości zamówionej mocy 2,1 tys. MW.

Na aktywa składa się także około 1 tys. km sieci ciepłowniczych dostarczających ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych (około 700 tys. mieszkańców). Firma ma 4 tys. węzłów cieplnych i obsługuje około 3,5 tys. klientów, takich jak spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe.

Drugi gracz na rynku ciepła

W skład Grupy Kapitałowej PGNiG wchodzi firma PGNiG Termika, druga co do wielkości w kraju. Jej zakłady wytwarzają ciepło i energię elektryczną w wysokosprawnej kogeneracji. Produkują 11% ciepła sieciowego w Polsce skierowanego do mieszkańców ponad 40 miejscowości, w tym aglomeracji warszawskiej oraz Górnego Śląska. Produkcja energii elektrycznej to 2% krajowej. Spółka posiada m.in. Elektrociepłownię Siekierki, największą w Polsce i drugą w Europie.

Przeczytaj także: Gaz zamiast węgla w elektrowni Ostrołęka