Na Morzu Północnym u wybrzeży Wielkiej Brytanii w pobliżu Yorkshire (Dogger Bank) powstanie największy na świecie kompleks farm wiatrowych wyposażony w rekordowo wielkie wieże. Na potrzeby ich transportu i instalacji budowany jest specjalny statek, także największy tego typu.
Wizualizacja statku instalacyjnego. Źródło: Jan De Nul
- 130 km od wybrzeży Yorkshire powstanie morska farma wiatrowa o mocy 3,6 GW
- Złożą się na nią największe obecnie turbiny wiatrowe o mocy 12 MW
- Wysokość wieży to 260 m, a średnica wirnika 220 m
Największy statek dla największych turbin
Planowana moc zainstalowana morskiej farmy wiatrowej wyniesie 3,6 GW. Kompleks będzie się składać z zespołu turbin wiatrowych o mocy 12 MW każda. Umowę na ich transport i instalację podpisano z firmą Jan De Nul, która na potrzeby projektu wybuduje największy na świecie statek instalacyjny.
Elektryczność dla 4,5 mln domów
Prace będą prowadzone w trzech etapach. W każdym zostaną zainstalowane zespoły turbin o mocy po 1,2 GW. Inwestycję realizuje join venture firm SSE Renewables i Equinor. Po zakończeniu budowy kompleks stanie się największą morską farmą wiatrową na świecie, zdolną zaspokoić potrzeby ponad 4,5 mln brytyjskich gospodarstw domowych – to około 5% rocznej konsumpcji energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii.
Rekordowo wielki statek
Do transportu i instalacji rekordowych turbin zostanie użyty statek jack-up Voltaire, największy jaki dotychczas stosowano w projektach morskich farm wiatrowych. Jednostka jest w budowie, będzie wyposażona w dźwig Huisman o udźwigu ponad 3000 ton z pomostem o długości 169,3 m i zostanie wprowadzona do użytku w 2022 r. Wieże wiatrowe zostaną posadowione na ławicach Dogger Bank, w odległości około 130 km od wybrzeży Yorkshire. Prace rozpoczną się w 2023 r.
Źródło: Jan De Nul
Najmocniejsze turbiny
Największe na świecie turbiny, model Haliade-X 12 MW, dostarczy GE. To wieże o wysokości 260 m i wirnikach o średnicy 220 m. Łopaty mają długość 107 m. Poziom wydajności netto (ang. capacity factor), czyli stosunku realnie wyprodukowanej energii do największej możliwej do osiągnięcia, wynosi 63% (typowa wartość dla morskich turbin to około 50%). Jedna turbina może rocznie wyprodukować do 67 GWh energii elektrycznej – to ilość wystarczająca dla 16 tys. przeciętnych europejskich gospodarstw domowych. Jednocześnie nie emituje 42 tys. ton CO2 (ilość wytwarzana przez 9 tys. pojazdów).
Turbiny wiatrowe zostaną zainstalowane na fundamentach jednopalowych. Pod koniec tego roku mają zostać podjęte ostateczne decyzje inwestycyjne. Czas eksploatacji ogromnej farmy zaplanowano na co najmniej 25 lat.
Przeczytaj także: Statki, pojazd podwodny, samolot – Orlen skończył badać Bałtyk
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.