Senacka komisja gospodarki narodowej i innowacyjności zadecydowała o odrzuceniu regulacji wprowadzających czasową definicję drewna energetycznego. Senatorowie omawiali nowelę ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), zgodnie z której zapisami do energetyki ma trafić niepełnowartościowe drewno.
Fot. Adobe Stock
Sejm, nowelizując ustawę, chciał wprowadzić nową definicję drewna energetycznego, mówiącą o tym, iż tym drewnem może być m.in. surowiec drzewny, który nie jest drewnem tartacznym i skrawanym, stanowiącym dłużyce, kłody tartaczne i skrawane, produkty uboczne będące efektem przetworzenia surowca drzewnego.
Ministrowie, którzy przygotowali nowe przepisy, chcą w ten sposób umożliwić zagospodarowanie zalegającego w lasach drewna (może go być nawet 2 mln m3). To, że drewno nie jest odbierane, spowodowała pandemia, w związku z czym surowiec zajmuje miejsce i przeszkadza leśnikom, nie pozwalając na dalszą wycinkę i prowadzenie zadań ochronnych.
Nowela ma mieć charakter czasowy i ma obowiązywać od 1 października br. do 31 grudnia 2021 r. W tym okresie do energetyki ma trafić niepełnowartościowe drewno, a przepisy pozwolą na uruchomienie lokalnej biomasy.
Przeczytaj także: Przyspieszenie programu budowy elektrowni atomowej w Polsce
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.