Nowy blok gazowo-parowy o mocy 450 MW w elektrociepłowni w Stalowej Woli jest już gotowy do pracy. Jednostka została zsynchronizowana z krajową siecią elektroenergetyczną. Tym samym potwierdzono możliwość produkcji energii elektrycznej i ciepła. Teraz pora na etap optymalizacji, strojenia i regulacji oraz testów.
Nowy blok energetyczny w Stalowej Woli. Fot. Tauron
- Blok będzie produkować prąd dla ponad 1 mln gospodarstw
- W Stalowej Woli budowane jest też rezerwowe źródło ciepła
Budowa bloku energetycznego w Stalowej Woli to wspólna inwestycja spółek Tauron oraz PGNiG. Obiekt, obok energii elektrycznej, będzie wytwarzać ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych. Jednostka będzie w stanie zasilić w prąd 1,2 mln gospodarstw domowych. Dzięki wykorzystaniu gazu ziemnego spełnia restrykcyjne normy środowiskowe: emisja dwutlenku węgla na poziomie 360 kg/MWh, do tego bardzo niska emisja tlenków azotu, a praktycznie w ogóle brak emisji tlenków siarki i pyłów. Za pracę bloku będzie odpowiadać 60-osoby zespół.
Elektrociepłownia w Stalowej Woli zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu i to w sposób spełniający najbardziej wymagające przepisy z zakresu ochrony środowiska. Jednostki takie, jak ta, są odpowiedzią na wyzwania związane z niskoemisyjną transformacją polskiej gospodarki. Jednocześnie nowo uruchomiona elektrociepłownia będzie mieć istotny wkład w poprawę jakości powietrza, a tym samym komfortu życia mieszkańców Stalowej Woli i okolic – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.
W Stalowej Woli powstaje także rezerwowe źródło ciepła, w skład którego wejdą kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z nowym blokiem.
Przeczytaj także: Elektrownia Turów – budowa bloku z opóźnieniem? Jest wniosek
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.