PGE Polska Grupa Energetyczna, PGE Energia Ciepła i PGE Dystrybucja podpisały porozumienie o współpracy z Centralnym Portem Komunikacyjnym (CPK) dotyczące budowy elektrociepłowni gazowej uzupełnionej o panele fotowoltaiczne.
Elektrociepłownia gazowa. Fot. Zigmunds/Adobe Stock
- Elektrociepłownia w CPK będzie działać w trigeneracji
- Ma zaspokoić potrzeby przyszłego lotniska, węzła kolejowego i Airport City
- Powstanie też inteligentna sieć ciepłownicza
Elektryczność, ciepło, chłód
Obiekt o szacowanej mocy 60–100 MW ma zasilać przyszłe lotnisko, węzeł kolejowy i obszar Airport City. Projekt ma być przygotowany specjalnie na potrzeby CPK. Planowany port lotniczy wraz z pozostałymi inwestycjami ma w jak największym stopniu korzystać z niskoemisyjnych i odnawialnych źródeł energii (OZE).
W porozumieniu ustalono, że elektrociepłownia będzie działała w trigeneracji produkując energię elektryczną, ciepło i chłód użytkowy. Takie rozwiązania ogranicza koszty wytwarzania w porównaniu z trzema odrębnymi źródłami.
To będzie pierwsza tak duża instalacja generacji chłodu w Polsce realizowana całkowicie od podstaw. Ciepło, chłód i energia elektryczna, powstające w procesie trigeneracji, oznaczają wykorzystanie nowatorskich rozwiązań w infrastrukturze PGE – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Minimalny wpływ na środowisko
Współpraca CPK wpisuje się w plany inwestycyjne PGE, zakładające budowę bloków gazowych (Elektrownia Dolna Odra, budowa Elektrociepłowni Nowa Czechnica) i morskich farm wiatrowych.
Dzięki współpracy z PGE powstanie nowoczesna instalacja pomyślana specjalnie na potrzeby CPK. Zastosowane rozwiązania muszą być zaprojektowane z myślą o zminimalizowaniu wpływu infrastruktury na środowisko naturalne. Naszym celem w dłuższym horyzoncie czasowym jest bowiem budowa w Polsce nowego systemu transportu, którego sercem będzie CPK, z maksymalnie dużym udziałem energii z OZE – mówi Mikołaj Wild, prezes CPK.
Nowe rozwiązania
W ramach współpracy wspólnie zostanie oszacowane zapotrzebowanie na energię elektryczną, ciepło i chłód oraz przygotowany harmonogram inwestycji. Z przedsięwzięciem ma się wiązać poprawa lokalnej infrastruktury energetycznej, z elektryczności i ciepła mają też skorzystać okoliczne gminy i ich mieszkańcy. Według PGE Energia Ciepła nowa elektrociepłownia wyznaczy kierunek rozwoju krajowej energetyki cieplnej. Rozwiązania zastosowane w CPK mają być wykorzystywane w kolejnych inwestycjach.
Projekt zakłada też budowę inteligentnej sieci ciepłowniczej, która zwiększa efektywność np. odzysku ciepła z infrastruktury informatyczne. Na terenie portu lotniczego i w sąsiedztwie zostaną zamontowane punkty ładowania dla elektrycznych samochodów, autobusów i pojazdów obsługi lotniska.
Przeczytaj także: Co dalej z elektrociepłownią w Puławach? Potrzebna decyzja
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.