Pompa ciepła odzyskująca ciepło ze ścieków oraz gazowa instalacja kogeneracyjna pozwolą na ogrzanie domów około 5 tys. mieszkańców Murowanej Gośliny w woj. wielkopolskim i poprawę jakości powietrza. Takie rozwiązanie w Polsce zastosowano po raz pierwszy.
Nowatorska instalacja kogeneracyjna. Fot. Veolia
- Redukcja emisji CO2 w instalacji kogeneracyjnej z pompą ciepła odpowiada pochłanianiu tego gazu przez 500 ha lasów
- Moc cieplna umożliwi wyłączenie z eksploatacji ciepłowni węglowej (będzie uruchamiana w mroźne dni)
- Ciepło ze ścieków i kogeneracji ogrzeje domy 5 tys. mieszkańców
Nowe źródło ciepła i prądu zastąpi istniejącą ciepłownię w Bolechowie, która stanie się jednostką pomocniczą, uruchamianą tylko w czasie mrozów. Niskoemisyjna instalacja doprowadzi do zmniejszenia emisji CO2 o 2 tys. ton rocznie.
Moc ciepła i elektryczności
Moc elektryczna gazowego agregatu wynosi 1 ME, przy czym 700 kW będzie zasilać pompę ciepła. Nadwyżki produkcji z pozostałej mocy (300 kW) trafią do krajowego systemu elektroenergetycznego. Roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie około 7,7 tys. MWh, natomiast w tym czasie pompa ciepła wygeneruje ze ścieków ponad 38 tys. GJ ciepła, a agregat kogeneracyjny dostarczy go 29 tys. GJ. Moc cieplna pompy i kogeneracji wynosi około 2,9 MW.
Rola pompy ciepła
Instalacja spółki Veolia Energia Poznań jest położona w pobliżu oczyszczalni ścieków należącej do firmy Aquanet w Szlachęcinie, niewielkiej wsi w gminie Czerwonak, położonej około 2 km od Murowanej Gośliny, na skraju puszczy Zielonki. Innowacyjność zastosowanego tam rozwiązania polega na wykorzystaniu ciepła odpadowego ze ścieków dzięki pompie ciepła wspartego gazowym układem kogeneracyjnym. Projekt zrealizowano ze wsparciem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wykorzystanie ciepła odpadowego
Poza redukcją emisji CO2, nowatorski projekt ograniczy też ilość związków siarki i pyłów trafiających do atmosfery. Obniży też temperaturę ścieków, które po oczyszczeniu trafiają do Warty. Do tej pory ciepło odpadowe generowane podczas oczyszczania ścieków trafiało do wody i uchodziło w powietrze. Teraz zostanie wykorzystane na ogrzewanie domów około 5 tys. mieszkańców Murowanej Gośliny. Odpadnie problem zanieczyszczeń, które generowała ciepłownia węglowa (poza przypadkami jej sporadycznego uruchamiania w mroźnych okresach).
Lepsza jakość powietrza
Spaliny z gazowego silnika zasilającego system kogeneracji praktycznie nie zawierają pyłów, są też wolne od tlenków siarki, a emisja tlenków azotu nie przekroczy 250 mg/m3. Przedsięwzięcie ma poprawić jakość powietrza w Czerwonaku, Murowanej Goślinie i ich okolicy. Ponieważ wiatry południowo-zachodnie dominują w regionie w sezonie grzewczym, jesienno-zimowym, lepszy będzie też stan pobliskiej puszczy. Natomiast ograniczenie emisji CO2 odpowiada zalesieniu 500 ha powierzchni (około 350 tys. drzew pochłaniających ten gaz) lub wycofaniu z użytku 2 tys. samochodów (jednej czwartej w Murowanej Goślinie).
Prawie bez węgla
Aktualna moc cieplna kotłowni w Bolechowie wynosi 18 MW. Po uruchomieniu systemu kogeneracji planowane jest wyłączenie z eksploatacji części kotłowni w Bolechowie; łączna moc cieplna obu źródeł (systemu kogeneracji w Szlachęcinie oraz ciepłowni w Bolechowie) wyniesie 17 MW – czytamy w komunikacie.
Przeczytaj także: Krakowska elektrociepłownia mniej zanieczyści powietrze
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.