• Instalacje odzysku ciepła ze spalin są powszechnie znane w Europie
  • W Polsce jest ich tylko kilka
  • Spółka miejska liczy na dofinansowanie projektu preferencyjną pożyczką

Instalacja odzysku ciepła ze spalin to projekt innowacyjny, który pozwoli nam zwiększyć produkcję ciepła w sezonie grzewczym i prądu w ciepłych miesiącach, bez konieczności zwiększenia zużycia paliwa, czyli w przypadku Ekospalarni – odpadów. W Polsce takich instalacji działa kilka, natomiast jest to rozwiązanie dobrze znane w Europie, przede wszystkim w Skandynawii – mówi Tadeusz Trzmiel, prezes KHK, spółki odpowiedzialnej za eksploatację Ekospalarni.


Zalety odzysku ciepła

Odpady, które trafiają do spalarni są zawilgocone (35–45% wilgotności). To powoduje, że podczas obróbki termicznej w kotłach dochodzi do straty części ciepła pochodzącego ze spalania – odparowuje ono wilgoć zawarta w paliwie. Planowana instalacja schłodzi spaliny i odbierze ciepło dzięki kondensacji pary wodnej.

Instalacja odzysku ciepła ze spalin pozwoli na osiągnięcie wielu korzyści, zarówno środowiskowych jak i ekonomicznych. W Ekospalarni zwracamy szczególną uwagę na ochronę środowiska – zakład jest bezpieczny dla ludzi i otoczenia. Stale podnosimy też efektywność energetyczną, chociażby poprzez inwestycje w fotowoltaikę. Staramy się podążać za światowymi trendami i stale się unowocześniać, stąd decyzja o przystąpieniu do realizacji tej inwestycji – zaznacza Jakub Bator, członek zarządu KHK i dyrektor Ekospalarni.

Dialog z firmami

Spółka prowadzi dialog techniczny z firmami, które odpowiedziały na ogłoszone postępowanie. Przedstawią informacje o możliwościach i ograniczeniach technicznych budowy i eksploatacji instalacji, a także innych zagadnieniach związanych z wykonaniem systemu. Na tej podstawie zostaną opracowane oczekiwania inwestora w zakresie dostawy, montażu a później eksploatacji instalacji.

Szansa na dofinansowanie

Miejska spółka złożyła wniosek o pożyczkę na dofinansowanie projektu w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i gospodarki Wodnej, w ramach programu priorytetowego nr 5.12.1 „Wsparcie dla innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce, Część 1) Sokół – wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych”. Oczekiwana kwota to 85% kosztów kwalifikowanych, w tym przypadku 23,8 mln zł. Pożyczki mają preferencyjne oprocentowanie, jest też możliwość umorzenia części spłaty (1 mln zł).

Przeczytaj także: Nowy program ochrony powietrza na Śląsku