Przydrożne lampy mają olbrzymi wpływ na komfort mieszkańców. Dlatego też mimo stosunkowo wysokich kosztów ich montażu i utrzymania, są one nieodłącznym elementem każdego terenu zabudowanego. A jakie typy oświetlenia ulicznego są obecnie najlepsze? Sprawdźmy!
Fot. Artem/Adobe Stock
Jakie funkcje pełni oświetlenie uliczne?
Dla praktycznie każdego z nas oświetlenie na ulicy jest czymś niemal naturalnym – szczególnie w miastach. Powoduje to, że poza osobami odpowiedzialnym za utrzymanie lamp, reszta wręcz nie zauważa ich obecności. O tym, jak ważną rolę odgrywają, przekonujemy się dopiero w sytuacji, gdy kilka z nich zostanie uszkodzonych lub też wyłączonych. Dopiero wówczas widać, że noc nawet w sporej metropolii może być naprawdę ciemna. Co jednak warte podkreślenia, oświetlenie uliczne przede wszystkim ma na celu poprawienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Nawet niewielka ilość światła zmniejsza ryzyko wypadków drogowych z udziałem pieszych czy rowerzystów, również sam ruch samochodów jest w takiej sytuacji dużo łatwiejszy. Obecność lamp ogranicza też ryzyko kradzieży czy rozbojów, a także – przypadkowych kontuzji związanych z nierównościami nawierzchni czy progami architektonicznymi. Oprócz tego lampy uliczne poprawiają też subiektywne odczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a także odgrywają sporą rolę estetyczną. Światła tworzą miejski klimat, ich poświata nadaje też dodatkowego uroku budynkom czy witrynom sklepów, czy lokali. Są więc bardzo ważnym elementem z punktu widzenia atrakcyjności miejscowości.
Lampy oświetleniowe uliczne – jakie rozwiązania są wykorzystywane?
O historii oświetlenia ulicznego można napisać książkę. Śledząc zmiany w tym zakresie, nietrudno też zauważyć, że z reguły nowe rozwiązania bardzo szybko wypierały te starsze – co wynikało z dużych różnic w użyteczności. Bez wątpienia z takim przełomem mamy do czynienia też dzisiaj, gdy następuje dość powszechna rezygnacja z lamp sodowych i zastępowanie ich oświetleniem LED. Co jednak warte podkreślenia, pierwsze z wymienionych nie przez przypadek królowały w miastach i przy szosach przez kilkadziesiąt lat. Ten typ lampy wyładowczej oferuje całkiem sporą ilość światła przy niewielkim zużyciu prądu oraz doskonałą żywotność – wynoszącą średnio kilkanaście tysięcy godzin. Cechą wyróżniającą „sodówki” jest żółta lub pomarańczowa barwa, która tworzy bardzo charakterystyczny efekt wizualny. Jak nietrudno zauważyć, również dzisiaj są one dominującym rozwiązaniem w większości miejscowości zarówno w Polsce, jak i Europie. W przypadku nowych inwestycji coraz częściej są one jednak zastępowane przez lampy i oprawy LED. W ich przypadku źródłem światła są nowoczesne diody elektroluminescencyjne, których możliwości zdecydowanie przewyższają te oferowane przez klasyczne oświetlenie sodowe.
Oświetlenie uliczne LED – jakie ma zalety?
Początek XXI wieku z całą pewnością należy do lamp LED. O ile jeszcze kilkanaście lat temu były one kojarzone co najwyżej z oświetleniem aranżującym czy lampkami kontrolnymi różnych urządzeń, to dziś są one stosowane w praktycznie wszystkich dziedzinach życia i gospodarki. Nie powinno więc dziwić, że producenci szybko postanowili je też wykorzystać do produkcji oświetlenia drogowego. Ta „moda” na diody wynika jednak przede wszystkim z ich niezaprzeczalnych zalet. Z jakich powodów warto stawiać na oświetlenie uliczne LED?
- Energooszczędność – która ma bardzo duże, jeśli weźmiemy pod uwagę czas pracy, wynoszący od 8 do nawet 16 godzin dziennie.
- Naturalna barwa światła – obecnie ledy mogą świecić w najróżniejszy sposób, jednak do lamp drogowych z reguły wykorzystuje się produkty generujące naturalne białe światło. Jest ono korzystniejsze z punktu widzenia użytkowego i dodatkowo nie przekłamuje kolorów,
- Długowieczność – kilkanaście tysięcy godzin pracy lamp sodowych robiło wrażenie, jeśli porównało się je z klasycznymi żarówkami – oferującymi około tysiąca godzin działania. Ledy są jednak w tym przypadku mniej więcej 2-3 razy lepsze.
- Cena – bardzo ważną kwestią z punktu widzenia inwestycji jest też fakt, że lampy i oprawy LED na ulice mimo dużo lepszych parametrów nie są szczególnie drogie – co w połączeniu z niższymi kosztami utrzymania zwiększa opłacalność zakupu.
Z całą pewnością lampy drogowe LED jest więc bardzo rozsądną opcją – zarówno pod względem ekonomicznym, jak i użytkowym. Warto więc na nie stawiać i pamiętać, że spory wybór rozwiązań tego typu znaleźć można w sklepie https://swiatlolux.pl.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.