12 mld funtów będzie kosztował 10-punktowy plan zielonej rewolucji przemysłowej, która ma doprowadzić kraj do klimatycznej neutralności i stworzyć 250 tys. miejsc pracy. Ma też doprowadzić do trzykrotnego zwiększenia inwestycji sektora prywatnego do 2030 r. Działania obejmą m.in. zieloną energetykę, transport, środowisko naturalne i innowacyjne technologie. Plan zaprezentował premier Boris Johnson.
Downing Street 10 w Londynie. Fot. pcruciatti/AdobeStock
- Do 2030 r. ma zakończyć się era pojazdów spalinowych
- W planach jest też budowa wodorowego miasta
- Co roku będzie montowanych 600 tys. pom ciepła
Planowane działania:
-
Morska energetyka wiatrowa
Moc morskich farm wiatrowych ma wzrosnąć czterokrotnie, do 40 GW w 2030 r. lub osiągnąć poziom wytwarzania, który zaspokoi potrzeby wszystkich gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii. Inwestycje mają zapewnić do 60 tys. miejsc pracy.
-
Gospodarka wodorowa
500 mln funtów przeznaczono na wprowadzenie wodoru na rynek. Zaplanowano testy wykorzystania wodoru do zastosowań domowych (ogrzewanie i gotowanie) w ramach tworzenia tzw. sąsiedztwa wodorowego od 2023 r. i wioski wodorowej do 2025 r. Przed końcem dekady ma zostać stworzone miasto wodorowe obejmujące dziesiątki tysięcy domów. Z budżetu 240 mln funtów zostanie wydane na nowe instalacje do produkcji wodoru. Do 2030 r. moc produkcyjna niskoemisyjnego wodoru ma osiągnąć 5 GW.
-
Energetyka jądrowa
Rozwój dużych elektrowni atomowych oraz prace nad nową generacją małych zaawansowanych reaktorów modułowych. Inwestycje mają przynieść około 10 tys. etatów. Nakłady wyniosą 525 mln funtów.
-
Samochody elektryczne
Zakończenie sprzedaży benzyny i oleju napędowego (czyli wyeliminowanie pojazdów spalinowych) do 2030 r. Wcześniejsze plany zakładały 2040 r. Napędy hybrydowe będą utrzymane do 2035 r. Zapowiedziano wsparcie brytyjskich producentów aut elektrycznych i przyspieszenie rozbudowy sieci punktów ładowania. Koszt oszacowano na około 1,3 mld funtów. Z tej kwoty 582 mln zostaną przeznaczone na dotacje zakupów czystych samochodów, a kolejne 500 mln zostanie wydane na rozwój i masową produkcję akumulatorów. Na razie plany nie dotyczą transportu towarowego, zapowiedziano konsultacje.
-
Transport publiczny
Inwestycje w zeroemisyjne pojazdy komunikacji miejskiej, promowanie rowerów i chodzenia pieszo.
-
Lotnictwo i transport morski
Wspieranie projektów badawczych mających doprowadzić do zerowej emisji trudne do dekarbonizacji sektory poprzez wprowadzenie bezemisyjnych paliw dla samolotów i statków. To m.in. 20 mln funtów na opracowanie czystej technologii morskiej.
-
Domy i budynki użyteczności publicznej
Podniesienie efektywności energetycznej domów, szkół i szpitali. Docelowo montaż 600 tys. pomp ciepła rocznie do 2028 r. Planowane działania mają przynieść 50 tys. miejsc pracy. Przewidziane nakłady to 1 mld funtów.
-
Wychwytywanie i magazynowanie CO2
200 mln funtów na utworzenie dwóch klastrów wychwytywania CO2 w połowie lat 20. I kolejnych dwóch do 2030 r. Celem jest usunięcie 10 mln ton CO2 z atmosfery do 2030 r. Plan zakłada osiągnięcie pozycji lidera technologii wychwytywania i magazynowania tego gazu.
-
Środowisko naturalne
Coroczne sadzenie drzew na 30 tys. ha.
-
Innowacje i finanse
Opracowanie nowoczesnych technologii do sprostania wyzwaniom energetycznym i uczynienie londyńskiego City światowym centrum zielonych finansów.
Osią planu będą centra przemysłowe w Wielkiej Brytanii, w tym północno-wschodnia część Yorkshire i Humber, West Midlands, Szkocja i Walia. W kontekście publikacji planu, nie bez znaczenia jest fakt, że w przyszłym roku w Glasgow odbędzie się szczyt klimatyczny COP26.
Przeczytaj także: Mój Prąd: pula wyczerpana, będzie więcej pieniędzy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.