O czym należy pamiętać wybierając formę ogrzewania dla domu i mieszkania?

Ogrzewanie domu i mieszkania może znacznie się od siebie różnić – często mamy do czynienia ze znacznymi różnicami w powierzchni, która w domu jest przeważnie większa, a także ograniczeniami, jakie nakłada na nas na przykład spółdzielnia mieszkaniowa. Warto zadbać, by ogrzewanie nie pochłaniało większości domowego budżetu w sezonie grzewczym. Czasem warto przy zakładaniu instalacji grzewczej wydać więcej, by później znacznie zaoszczędzić na rachunkach. Różnie też wygląda kwestia wyboru ogrzewania do domu czy mieszkania w stanie deweloperskim, a inaczej kwestia dogrzania skończonego pomieszczenia.

Mając naprawdę szeroki wachlarz możliwości, warto zasięgnąć porad specjalistów lub zaczerpnąć wiedzy z różnych poradników. Portal Homelook.pl jest prawdziwą skarbnicą wiedzy w tematach związanych z budową czy urządzaniem domu i mieszkania.

Znajdziesz tam na przykład ciekawe porady dotyczące ogrzewania, a także rankingi najlepszych urządzeń grzewczych.

Jakie są rozwiązania na skuteczne ogrzewanie domu i mieszkania?

Wybór metody ogrzewania jest kluczową kwestią w przypadku zakupu nowego domu czy mieszkania. Nie tylko będzie ono miało wpływ na domowy budżet, ale też samopoczucie i zdrowie mieszkańców przez wiele lat. Warto więc podejść do tego tematu z rozwagą i roztropnością, a więc dokładnie sprawdzić, jakie są obecnie możliwości, które z nich są najczęściej wybierane i które rozwiązania cieszą się największą liczbą zadowolonych klientów. Sprawdź, jakie rozwiązania są dostępne na polskim rynku:

Dom/mieszkanie w trakcie budowy

Podczas budowy czy w stanie deweloperskim mamy znacznie szersze możliwości jeśli chodzi o wybór systemu grzewczego. Wiele z nich wymaga montażu w podłodze lub ścianach, co byłoby problematyczne do wykonania w gotowym mieszkaniu. A przynajmniej wiązałoby się ze znacznie wyższymi kosztami i dużo wyższym budżetem remontowym. Sprawdź, w co warto zainwestować podczas budowy nowego domu lub mieszkania:

  1. Grzejniki standardowe
  2. Bojlery elektryczne
  3. Piece na ekogroszek
  4. Ogrzewanie podłogowe

Dom/mieszkanie wykończone

Nie ma nic gorszego niż zakup gotowego mieszkania czy domu, które okazują się niewystarczająco ocieplone. Można wówczas decydować się na pozostawienie sytuacji w obecnym stanie i liczenie się z naprawdę nieprzyjemnym chłodem zimą, lub poszukaćsposobu na dogrzanie pomieszczeń dodatkowymi urządzeniami. W które z nich warto zainwestować?

  1. Grzejniki elektryczne i olejowe
  2. Grzejniki na podczerwień
  3. Termowentylatory
  4. Klimatyzacje z opcją ogrzewania

Jakie są pozostałe metody na zapewnienie ciepła w domu? O czym jeszcze warto pamiętać?

Nawet najlepsza metoda ogrzewania nie będzie skuteczna, jeśli nasz dom czy mieszkanie jest nieodpowiednio przygotowane do funkcjonowania. Dodatkowo, ogrzewanie takich pomieszczeń będzie generowało znacznie wyższe kwoty. Na co warto więc zwrócić uwagę? W jaki sposób zadbać o jak najlepszą temperaturę w domu?

  1. Kontrola szczelności drzwi i okien
  2. Przegląd kaloryferów w celu wykrycia przecieków, a także w celu ich odpowietrzenia
  3. Konserwacja systemu grzewczego
  4. Ocieplanie powierzchni dachu

Podsumowanie

Ciepło sprawia, że w domu czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Ma ono też wpływ na zdrowie nasze i naszych bliskich. Nie warto więc na nim oszczędzać, szczególnie, że w dzisiejszych czasach na rynku dostępne są naprawdę tanie i energooszczędne metody docieplania pomieszczeń. Wszystko zależy od tego, jak dużej ilości ciepła potrzebujemy, jaka jest powierzchnia domu i mieszkania oraz jakie mamy możliwości finansowe. Mogę jednak zapewnić, że na każdą kieszeń znajdzie się jakieś rozwiązanie.