Paliwa kopalne, takie jak węgiel kamienny, w dalszym ciągu pozostają podstawowym źródłem energii dla przemysłu. Niestety ich spalanie w znacznym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza i środowiska, w którym żyjemy. Na szczęście nowoczesne technologie, w tym filtracja spalin, odsiarczanie oraz odpylanie, pozwalają skutecznie obniżać poziomy emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Spory wkład w ten proces mają firmy dostarczające nowoczesne technologie, pozwalające na ekologiczną eksploatację paliw kopalnych. Co warto wiedzieć na ten temat?
Fot. Instal-Filter
Gdzie wykorzystuje się technologie ochrony powietrza?
Obecnie trudno byłoby wskazać gałąź przemysłu, której nie dotyczyłby problem nadmiernego zanieczyszczania powietrza. Z tego względu technologie prowadzące do obniżenia emisyjności znajdują zastosowanie praktycznie we wszystkich branżach, choć każda z nich – z uwagi na swoją specyfikę – wymaga indywidualnie projektowanych systemów. Restrykcyjne przepisy nakładają na przedsiębiorstwa produkcyjne obowiązek stosowania rozwiązań umożliwiających nadzór nad emisjami toksycznych gazów w takich sektorach, jak m.in.:
- energetyka i ciepłownictwo,
- hutnictwo, metalurgia,
- górnictwo, przemysł węglowy,
- przemysł chemiczny i petrochemiczny,
- spalarnie oraz gospodarowanie odpadami,
- przemysł cementowy.
Ekologiczne wykorzystanie węgla – czyli jakie?
Rozwiązania dostarczane przez firmy specjalizujące się w oczyszczaniu powietrza pozwalają uczynić spalanie węgla procesem nieszkodliwym dla środowiska. Dotyczy to również pozostałych paliw stałych, m.in. odpadów czy biomasy. Tzw. czyste technologie węglowe zakładają wykorzystanie specjalistycznych systemów filtrujących, odsiarczania spalin, a także odpylania gazów. Efektem tych procesów jest zmniejszenie emisyjności szkodliwych substancji – przede wszystkim:
- dwutlenku węgla (CO2),
- tlenków siarki (SOx),
- azotu (NOx).
Filtracja gazów – co trzeba o niej wiedzieć?
Jednym z podstawowych sposobów ochrony powietrza jest mechaniczna filtracja gazów przemysłowych.
Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie dochodzi do zapylenia gazów cząstkami stałymi. Metoda zakłada mechaniczne oddzielanie cząsteczek zanieczyszczeń od strugi czystego powietrza. Jedną z popularniejszych technologii jest filtracja workowa polegająca na „wyłapywaniu” zanieczyszczonych frakcji przez specjalne włókniny oraz worki filtrujące. Oczyszczone w ten sposób powietrze trafia do atmosfery, a pył może być zagospodarowany przez inwestora.
Czym jest odpylanie?
Większość sektorów przemysłu nie może również obejść się bez odpylania spalin i gazów.
W zależności od rodzaju zapylenia, grubości cząstek oraz źródła emisji zanieczyszczeń, systemy odpylania mogą wykorzystywać:
- pionowe lub poziome filtry workowe,
- cyklofiltry,
- lub odpylacze mechaniczne, zwane cyklonami, multicyklonami bądź sortownikami.
Poszczególne rozwiązania mogą być również łączone ze sobą w celu uzyskania jeszcze wyższej skuteczności usuwania pyłów.
Instalacje odsiarczania spalin – jeden z elementów ochrony powietrza
Ważnym obszarem oczyszczania spalin oraz gazów jest ograniczenie emisji tlenków oraz innych związków siarki. Proces ten nazywany odsiarczaniem może przebiegać na dwa sposoby: poprzez instalację z reaktorem mechanicznym oraz fluidalnym.
System wyposażony w reaktor mechaniczny będzie właściwym rozwiązaniem w przypadku kotłów o niskiej oraz średniej mocy. Spaliny kierowane są do reaktora, w którym następuje ich kondycjonowanie i homogenizacja. Następnie gazy wchodzą w kontakt z sorbentem (wapno lub soda), a dalej trafiają do worków filtracyjnych. Efektem reakcji jest powstanie mieszaniny pyłu oraz produktu poreakcyjnego. Ostatni etap procesu stanowi końcowe oczyszczenie z pyłu i cząstek gazów.
Odsiarczanie z reaktorem fluidalnym sprawdza się w przypadku kotłów o dużych mocach – objętych wysokimi wymaganiami emisyjnymi. Sam przebieg reakcji wygląda bardzo podobnie jak w przypadku reaktora mechanicznego, z tą różnicą, że mamy tutaj do czynienia z fluidalnym złożem sorbentu (również wapna lub sody) i znacznie skuteczniejszymi parametrami neutralizacji. Metoda ta pozwala na redukcję pyłów do poziomu poniżej 1 mg/Nm3.
Zaufaj ekspertom z ponad 26-letnim doświadczeniem
Biorąc pod uwagę obowiązujące restrykcyjne wymogi dotyczące emisji zanieczyszczeń oraz technologiczne zaawansowanie systemów odsiarczania, odpylania i oczyszczania powietrza warto nawiązać współpracę z ekspertami. Godnym zaufania partnerem jest firma INSTAL-FILTER SA, która od ponad 26 lat dostarcza zaawansowane systemy oczyszczania powietrza dla różnych branż i gałęzi przemysłu objętych normami emisyjności.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.