• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Toruń: niższe straty ciepła dzięki nowej sieci ciepłowniczej

Opublikowano: 11-01-2021 Źródło: PGE Energia Ciepła

Po dwóch latach prac zakończono budowę sieci ciepłowniczej o długości 5 km (pierścień „Bielawy–Skarpa”) w Toruniu. Dzięki inwestycji powstał pierścieniowy system zasilania w ciepło we wschodniej części miasta. Ciepłociąg biegnący w kierunku osiedla Na Skarpie zwiększył bezpieczeństwo i ciągłość dostaw ciepła sieciowego.


Rury ciepłownicze. Fot. PGE Toruń Rury ciepłownicze. Fot. PGE Toruń
  • Nowa sieć ciepłownicza zwiększyła efektywność energetyczną
  • Zapotrzebowanie na energię obniżyło się o 24,5 tys. GJ rocznie
  • Miasto zyskało zasilanie z dwóch niezależnych sieci ciepłowniczych

Ponad dwa lata prac

Budowę 5-kilometrowej sieci ciepłowniczej położonej od elektrociepłowni PGE Toruń (m.in. ul. Chrzanowskiego, ul. Olimpijska) w kierunku toruńskiego osiedla Na Skarpie prowadzono od października 2018 r. do końca 2020 r. Było to jedno z największych zadań inwestycyjnych w zakresie dystrybucji ciepła.


Większe bezpieczeństwo cieplne

We wrześniu 2019 r. pierwszy raz podaliśmy ciepło nowym ciepłociągiem dla mieszkańców osiedli Na Skarpie i Rubinkowo, w 2020 r. kończyliśmy te prace inwestycyjne już tylko na terenie naszej elektrociepłowni i przylegających obszarach. W ramach całego zadania wybudowaliśmy łącznie 5 km nowoczesnych sieci i przyłączy cieplnych o różnych średnicach. Dzięki realizacji tej dużej inwestycji znacząco podwyższyliśmy bezpieczeństwo cieplne Torunia – powstał bowiem pierścieniowy system zasilania miasta w ciepło, umożliwiający alternatywną drogę dostawy ciepła dla naszych odbiorców – mówi Robert Kowalski, prezes PGE Toruń.

Fot. PGE Toruń Fot. PGE Toruń

Niższe straty sieciowe

Przedsięwzięcie doprowadziło także do ograniczenia przesyłowych strat ciepła. Latem i w okresach przejściowych ciepło jest dostarczane wyłącznie nową instalacją ciepłowniczą DN600. W sezonie grzewczym, w czasie kiedy rośnie zapotrzebowanie na ogrzewanie, włączone są dwie sieci – nowa oraz dotychczasowa DN900, która realizowała dostawy ciepła sieciowego przed rozpoczęciem nowej inwestycji. Zasilanie z dwóch niezależnych sieci ciepłowniczych zdecydowanie zwiększa pewność i bezpieczeństwo dostaw ciepła dla Torunia.

Redukcja emisji gazów cieplarnianych

Dodatkową korzyścią jest efekt środowiskowy: inwestycja podniosła efektywność energetyczną, dzięki czemu obniżyło się zapotrzebowanie na energię pierwotną o około 24,5 tys. GJ/rok, a to pociąga za sobą ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Zmniejszenie strat ciepła będzie szczególnie odczuwalne latem i w okresie przejściowym.

Fot. PGE Toruń Fot. PGE Toruń

Inwestycja za 27 mln zł

Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wartość projektu „Budowa pierścienia „Bielawy-Skarpa" od źródła EC1 do komory S16s” wyniosła 27 mln zł. Na tę kwotę przypada około 9,8 mln zł dofinansowania unijnego ze środków Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

PGE Toruń jest spółką zależną PGE Energia Ciepła. Produkuje ciepło i energię elektryczną w wysokosprawnej kogeneracji.

Przeczytaj także: Elektrownia Dolna Odra: czas na niskoemisyjne bloki gazowo-parowe

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia