• W instalacji odsiarczana powstaje gips syntetyczny dla budownictwa i przemysłu cementowego
  • Popioły lotne i żużle wykorzystuje górnictwo np. w technologiach przeciwpożarowych
  • Znajdują też zastosowanie jako dodatki do produkcji betonu, cementu czy ceramiki budowlanej

Obieg zamknięty

Z produktów ubocznych powstających w wyniku spalania tworzy się surowce wykorzystywane w różnych sektorach przemysłowych.

Blok 910 MW działa w zgodzie z koncepcją gospodarki obiegu zamkniętego, w której wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane. Zamknięta pętla procesów, w której powstające odpady traktowane są jako surowce w innych gałęziach gospodarki, to dla nas już teraźniejszość – mówi Adam Kampa, prezes spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron.


Zgodnie z wymaganiami unijnymi

Gips, popioły lotne i żużle są zarejestrowane w Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) i mogą być wprowadzane na rynek Unii Europejskiej jako produkty.

Mogą być wytwarzane jako produkty uboczne do dalszego wykorzystania, a nie jako odpady, co oznacza, że nie ma potrzeby ich składowania. Takie rozwiązanie jest korzystne nie tylko ze względu środowiskowego, ale również ekonomicznego – komentuje prezes.

Gips dla budownictwa i przemysłu cementowego

Z surowców górnictwo, budownictwo i drogownictwo korzysta w sposób bezpośredni, czyli bez konieczności ich dodatkowego przetworzenia. Sprzedażą i zagospodarowaniem ubocznych produktów spalania zajmuje się spółka Bioeko Grupa Tauron.

Instalacja odsiarczania bloku działa w oparciu o metodę mokrą wapienno-gipsową. W tej technologii stosuje się mączkę kamienia wapiennego jako sorbent, a końcowym produktem jest gips syntetyczny, pełnowartościowy produkt dla przemysłu. Stosuje się go w przemyśle cementowym, a także w budownictwie do produkcji m.in. płyt gipsowych, pustaków i bloczków gipsowych.

Popioły i żużle w górnictwie i drogownictwie

Z kolei popioły lotne i żużle znajdują zastosowanie w górnictwie w technologiach przeciwpożarowych i przeciwwybuchowych oraz do tworzenia mieszanin posadzkowych oraz izolujących. Jeszcze szersze zastosowanie znajdują w budownictwie i drogownictwie, gdzie używane są jako dodatki do produkcji betonu, cementu, zapraw, spoiw oraz ceramiki budowlanej – czytamy w komunikacie.

Stosuje się je także do wypełniania pustek poeksploatacyjnych oraz jako materiał do niwelacji i rekultywacji terenu, ulepszania gruntów, np. stabilizacji gruntów spoistych, doziarniania gruntów niespoistych, czy jako główny składnik spoiw do ulepszania właściwości gruntów.

Przeczytaj także: Tauron postawi farmę wiatrową. Pierwszą budowaną od zera