Efektywność energetyczna to jeden z ważnych elementów służących redukcji emisji gazów cieplarnianych i realizacji unijnej idei Europejskiego Zielonego Ładu. PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) w 2020 r., w ramach prac bieżących, wymieniły ponad 1000 tradycyjnych lamp na oświetlenie LED.
Fot. Przemysław Zieliński/PKP PLK
- Już 4500 MWh oszczędności przyniosła wymiana oświetlenia na LED przez PKP PLK
- Dotychczas zamieniono 13 tys. opraw sodowych na LED
- Do 2030 r. koleje planują oszczędności na poziomie 1,2 TWh
Tańsze i efektywne
Oprawy LED montowano na peronach, przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach. Ta forma oświetlenia jest znacznie oszczędniejsza od żarówek i świetlówek czy lamp sodowych. LED to gwarancja dłuższej żywotności, niższe zużycie energii elektrycznej, możliwość regulacji intensywności świecenia i większy komfort dla pracowników oraz podróżnych.
Wymiana dotychczasowych źródeł światła na lepsze dla podróżnych, korzystniejsze dla środowiska i tańsze oświetlenie LED, to jedno z działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej. Korzystne zmiany przynosi także wykorzystywanie przez naszą spółkę energii słonecznej z instalacji fotowoltaicznych, termomodernizacja budynków, wymiana instalacji grzewczych – powiedział Piotr Majerczak, członek zarządu PKP PLK.
Źródło: PKP PLK
Istotne oszczędności
W ostatnich latach, w ramach bieżących działań, zamontowano ponad 13 tys. opraw w technologii LED. Oznacza to roczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej na poziomie 4500 MWh. Tyle zużywa rocznie 1900 polskich gospodarstw domowych. Dzięki wymianie oświetlenia ograniczono emisję CO2 o ponad 3250 ton rocznie – 1 ha lasu sosnowego pochłania w tym czasie 20 ton CO2.
Fot. PKP PLK
LED na peronach i stacjach
W 2020 r. oprawy LED wprowadzono na stacjach i przystankach Koluszki, Poznań Główny, Siedlce Wschodnie, Kalisz, Bydgoszcz, Szczecinek Chyże. Nowoczesne lampy zamontowano też na peronach na liniach Działdowo–Olsztyn, Poznań–Szczecin, Warszawa–Radom, Warszawa–Białystok, Skarżysko-Kamienna–Sandomierz, a także na takich stacjach, jak Gdańsk Główny, Rzeszów Główny i Szczecin Główny.
Fot. Radek Śledziński/PKP PLK
Efektywność energetyczna
PKP PLK na rzecz efektywności działają w ramach inicjatywy branży kolejowej Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK). Wdrażane i planowane rozwiązania mają doprowadzić do redukcji zużycia energii elektrycznej o 1,2 TWh w perspektywie do 2030 r. A to przełoży się na obniżenie emisji CO2 o ponad 1 mln ton.
Przeczytaj także: Kopalnia ropy i gazu Dębno poprawi efektywność energetyczną
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.