• KHNP buduje elektrownię atomową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
  • Oferuje nowoczesny reaktor APR 1400 generacji III+
  • Spełnia wymogi zawarte w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej

Doświadczenie w budowie elektrowni jądrowych

Według KHNP, jej oferta to najbardziej zaawansowane technologie nuklearne. Firma poinformowała, że jest zainteresowana realizacją projektów związanych z energetyką jądrową w Polsce, a jako przykład działalności wskazała elektrownię Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), gdzie uruchomiono już pierwszy reaktor, drugi jest zbudowany w całości i przygotowywany do rozruchu, a zaawansowanie prac przy pozostałych dwóch jest na poziomie 89% i 94%.


Koreańskie deklaracje

W oparciu o naszą udaną współpracę z ZEA, KHNP zaproponuje kompleksowy pakiet zawierający rozwiązanie finansowe, aby w pełni odpowiedzieć na potrzeby polskiego rządu. Dzięki współpracy w branży jądrowej, strategiczne partnerstwo pomiędzy naszymi dwoma krajami zostanie jeszcze bardziej wzmocnione – oświadczył Sang Don Kim, wiceprezes działu rozwoju biznesu w KHNP, cytowany przez PAP.

Bezpieczny reaktor

Reaktory APR 1400 generacji III+ (podwyższony poziom bezpieczeństwa) o mocy nominalnej 1400 MW to rodzima konstrukcja, dzięki czemu nie ma ograniczeń eksportowych z powodu np. praw intelektualnych czy licencji. Rozwiązanie jest certyfikowane przez organizacje międzynarodowe, w tym European Utility Requirements (EUR) oraz amerykańską Nuclear Regulatory Commission (NRC).

Polskim projektem nuklearnym zainteresowani są też Francuzi i Amerykanie (Polska podpisała ze Stanami Zjednoczonymi wieloletnią umowę o współpracy w zakresie energetyki jądrowej).

Plany rozwoju energetyki atomowej

Polityka energetyczna Polski do 2040 r. (PEP 2040) w zakresie energetyki atomowej zakłada oddanie w 2033 r. do użytku pierwszego reaktora o mocy 1–1,6 GW i budowę pięciu kolejnych bloków (6–9 GW) do 2043 r. Wybrano sprawdzone jednostki PWR (ang. pressurized water reactor) – ciśnieniowe reaktory wodne generacji III lub III+, które mają zastąpić przestarzałe i kosztowne elektrownie węglowe (ze względu na konieczność kupna certyfikatów emisyjnych, takie źródła windują ceny energii elektrycznej).

Wszyscy spełniają warunki

Koreański APR 1400, podobnie jak amerykański Westinghouse AP1000 i francuski reaktor EPR o mocy 1650 MW, spełnia warunki PEP 2040. Wybrany partner obejmie 49% udziałów w spółce celowej przeznaczonej do realizacji inwestycji. Ma zapewnić finansowanie, wybudować i eksploatować elektrownie atomowe.

Przeczytaj także: Pierwszy kraj arabski uruchomił reaktor jądrowy