W Omanie zostanie wybudowana największa na świecie instalacja do produkcji czystego wodoru i amoniaku. Zakład zaplanowano w gubernatorstwie Al Wusta nad Morzem Arabskim. Prace rozpoczną się w 2028 r., a pełna moc zostanie osiągnięta w 2038 r.
Fot. thomaseder/Adobe Stock
- Zakład ma wytwarzać 10 mln ton zielonego amoniaku i 1,8 mln ton zielonego wodoru rocznie.
- Koszty realizacji projektu wyniosą 30 mld USD
- Wartość rynku zielonego wodoru ma osiągnąć 2,5 mld USD do 2050 r.
Zadanie zrealizuje konsorcjum firm QQ (zintegrowana spółka energetyczna Sułtanatu Omanu), InterContinental Energy – producenta zielonych paliw z Hongkongu oraz EnerTech – państwową spółką z Kuwejtu. Prace nad projektem trwają od trzech lat.
25 GW odnawialnej energii
Wartość projektu wynosi około 30 mld USD. Zasilanie zapewnią farmy wiatrowe i elektrownie słoneczne o mocy 25 GW. Zielony wodór będzie produkowany w elektrolizerach. Surowiec będzie wykorzystywany lokalnie, eksportowany i wykorzystywany do produkcji zielonego amoniaku także przeznaczonego na eksport. Partnerzy mają zapewnić długoterminowe umowy na sprzedaż produktów. Zakład ma produkować do 10 mln ton zielonego amoniaku i 1,8 mln ton zielonego wodoru rocznie.
Sprzedaż do Azji i Europy
Konsorcjanci podkreślają strategiczne położenie przyszłego zakładu między Europą a Azją, a także doskonałe nasłonecznienie i zasoby wiatru nad Morzem Arabskim. Analizy i monitoring tych źródeł odnawialnej energii są prowadzone w gubernatorstwie Al Wusta od 2019 r. Według przewidywań wartość rynku zielonego wodoru wzrośnie do poziomu 2,5 mld USD do 2050 r. Nabywcami czystego amoniaku i wodoru mają być sektory transportu morskiego, lotniczego wykorzystującego paliwa syntetyczne z wodoru, a także kolejowego i samochodowego oraz branża przemysłu ciężkiego głównie stalowego w Europie. Klienci mają też pochodzić z Azji Wschodniej, to przede wszystkim przedsiębiorstwa energetyczne rozpoczynające transformację i planują odejście od węgla i gazu na rzecz zielonego amoniaku.
Wodór rozwiązaniem dla energochłonnego przemysłu
Większość ekologicznych produktów wodorowych nie będzie konkurencyjna przez co najmniej kolejną dekadę – twierdzi Falko Ueckerdt, starszy naukowiec w Poczdamskim Instytucie Badań nad Wpływem Klimatu, cytowany przez portal constructionreviewonline.com. Projekt w Omanie postrzega jako sygnał, że inwestorzy oczekują dużego zapotrzebowania na wodór po 2030 r.
Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej najskuteczniejszą metodą dekarbonizacji jest rozwój odnawialnych źródeł energii, jednak branże energochłonne i transport muszą szukać innych rozwiązań. W ich przypadku może to być właśnie zielony wodór czy amoniak ułatwiający dojście do neutralności emisyjnej.
Przeczytaj także: Wodór narzędziem do osiągnięcia neutralności klimatycznej UE
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.