• 330-kilometrowy kabel połączy stację elektroenergetyczną w Żarnowcu ze stacją Darbėnai na Litwie
  • Długość części pomorskiej wyniesie około 290 km
  • Prace za 700 mln EUR mają zostać zakończone w 2025 r.

Przygotowania przetargów

Zgodnie z podpisanymi umowami przedsięwzięcie wchodzi w fazę realizacji. Wkrótce rozpoczną się przetargi na wybór wykonawców kabla wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) oraz stacji konwertorowych do największego z projektów synchronizacji państw bałtyckich z siecią Europy kontynentalnej. Kabel podmorski znacząco zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu i przyczyni się do integracji odnawialnych źródeł energii we wszystkich krajach bałtyckich.


Obecnie Litgrid i PSE przeprowadzają procesy planowania terytorialnego i oceny oddziaływania na środowisko, przygotowują dokumentację przetargową na budowę kabla i stacji konwertorowych, badają dno morskie, a Litgrid nabył działkę pod budowę stacji w miejscowości Darbėnai. W tym roku zakończono też studium wdrożeniowe – powiedział Rokas Masiulis, dyrektor generalny Litgrid.

Podział zadań

W maju 2020 r. podpisano umowę o podziale prac realizowanych przez obie strony. W myśl jej zapisów Litgrid odpowiada za instalację kabla HVDC, a PSE za budowę stacji konwertorowych na Litwie i w Polsce. Każda ze spółek samodzielnie wybierze wykonawców, którzy przeprowadzą roboty.

Synchronizacja systemów

To kluczowy projekt umożliwiający synchronizację krajów bałtyckich. Gdyby nie podmorskie połączenie między Polską a Litwą, jakakolwiek wymiana handlowa między Europą kontynentalną a krajami bałtyckimi byłyby niemalże niewykonalna. Realizując taki projekt wspieramy nie tylko naszych litewskich partnerów w ich ambicjach pełnej integracji z Europą. Przede wszystkim wspieramy wizję europejskiego rynku energii elektrycznej, budowanego w zgodzie z transformacją energetyczną na naszym kontynencie – stwierdził Eryk Kłossowski, prezes PSE.

700 MW mocy

Harmony Link będzie miał długość około 330 km, z czego mniej więcej 290 km będzie przebiegać pod Morzem Bałtyckim. Kabel połączy stację elektroenergetyczną Żarnowiec w Polsce z planowaną stacją elektroenergetyczną Darbėnai na Litwie. Interkonektor będzie wykonany w technologii HVDC (linia wysokiego napięcia prądu stałego – ang. High Voltage Direct Current), a jego moc wyniesie 700 MW. Prace mają zakończyć się w 2025 r.

Kolejna linia po LitPol Link

Od 2016 r. działa napowietrzna linia elektroenergetyczna LitPol Link, łącząca stację elektroenergetyczną Ełk w Polsce i stację elektroenergetyczną Alytus na Litwie. Kabel podmorski podniesie poziom bezpieczeństw energetycznego obu państw, a jednocześnie przyczyni się do synchronizacji systemów elektroenergetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z obszarem synchronicznym Europy kontynentalnej.

Projekt jest współfinansowany w ramach instrumentu UE „Łącząc Europę” (CEF), grantem o wartości ponad 500 mln EUR. Całkowity koszt Harmony Link wynosi 700 mln EUR.

Przeczytaj także: Polscy naukowcy projektują wysokotemperaturowy reaktor jądrowy