Kolektory słoneczne – energia z promieni

Sposobem na tanie podgrzewanie wody jest wykorzystywanie do tego celu montowanych zazwyczaj na dachu, kolektorów słonecznych, pobierających energię ze słońca. Kolektory, wraz z takimi elementami jak zasobnik na wodę, regulator solarny czy pompa obiegowa, tworzą system, pozwalający na solarne podgrzewanie wody. Kolektory solarne nie sprawdzą się do podgrzewania wody użytkowej w przypadku absolutnie każdego budynku, bowiem warunki budowy paneli słonecznych i ich umiejscowienie są kluczowe, aby mogły dobrze pełnić swoją funkcję. Minimalny kąt nachylenia paneli musi osiągnąć poziom 25–30 stopni, konieczne jest też, aby były zamontowane z dala od zacienienia – najczęściej z tego powodu umieszcza się je na południowej połaci dachu. Nie zdadzą też egzaminu, kiedy budynek wybudowany został na obszarze częstego występowania niekorzystnych zjawisk pogodowych, takich jak silne porywy wiatru. W warunkach, kiedy kolektory wyłapują promienie słoneczne, koszty podgrzewania wody mogą odciążyć domowy budżet nawet o 60–70%. Jednak kiedy brakuje słońca, podgrzewanie wody nie będzie już tak efektywne.

Pompy ciepła nowoczesna technologia

Inną metodą na uzyskanie ciepłej wody, niezależną tym razem od warunków atmosferycznych, jest zamontowanie gruntowej pompy ciepła z Technologią Gazu Gorącego (HGW). Pozwala na obniżenie rachunków za ciepłą wodę nawet do 30% w skali miesiąca, jednocześnie spełnia funkcję grzewczą dla całego budynku. Pompa ciepła, pobierając energię z powietrza, wody lub gruntu i wykorzystując ją do podgrzania wody, która następnie rozprowadzana jest w domowej instalacji grzewczej, jednocześnie, przy pomocy dodatkowego wymiennika, czyli gorącego gazu, przygotowuje ciepłą wodę użytkową po bardzo niskich kosztach. Przyjmując, że kąpiel pod prysznicem wiąże się z użyciem około 40 litrów ciepłej wody, a kąpiel w wannie z kolei zużywa 150 litrów ciepłej wody, to możliwość przygotowania przez najlepsze modele pomp ciepła ponad 500 litrów wody o temperaturze 40°C jest imponującym wynikiem!

Ta nowoczesna technologia ekonomicznego grzania wody metodą HGW (Hot Gas Water) jest unikatowa, opatentowana przez firmę Thermia. Większość tychy pomp ciepła posiada wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej. Warto też wspomnieć, że pompy ciepła w Wejherowie zasłynęły dodatkowo z technologii TWS, czyli warstwowego podgrzewania wody, pozwalającego na uzyskanie jeszcze większej ilości wody użytkowej. Woda z użyciem technologii TWS nagrzana jest szybciej, ciepła woda dostępna jest dłużej, a w połączeniu z Technologią Gorącego Gazu jeszcze bardziej optymalizuje produkcję ciepłej wody użytkowej.

Zawory regulacyjne – coś dla mieszkań

Co, jeśli mieszkamy w budownictwie wielorodzinnym i w grę nie wchodzi ani montaż paneli słonecznych, ani pompy ciepła z systemem HGW i TWS? Pomocne w zmniejszeniu rachunków mogą okazać się wysokiej jakości termostatyczne zawory regulacyjne. Jeżeli w instalacjach ciepłej wody użytkowej pojawia się problem występowania różnic temperatur w wielu mieszkaniach, mieszkańcy po odkręceniu kranu długo oczekują na ciepłą wodę, to prawdopodobnie szwankuje zrównoważenie termiczne instalacji, a przez to zwiększa się zarówno zużycie samej wody, jak i energii potrzebnej na jej podgrzanie. Termostatyczny zawór cyrkulacyjny, dobrany przez specjalistę, może pomóc w zrównoważeniu obiegów cyrkulacji użytkowej wody ciepłej, a co za tym idzie, unormalizować wysokość rachunków.

Podgrzewanie wody użytkowej w skali roku potrafi wygenerować spore koszty roczny ich bilans wciąż bywa wysoki, a zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest stałe. Korzystamy z ciepłej wody niezależne od pór roku choć latem chętniej wykorzystujemy zimną wodę, to nawet w upalne miesiące nadal codziennie podgrzewamy ją do wielu różnych celów. Dostępne rozwiązania instalacyjne motywują do poszukiwania atrakcyjnych ekonomicznie metod otrzymywania ciepłej wody. Część z nich ma też aspekt ekologiczny energia odnawialna, która może służyć do podgrzewania wody wpisuje się w aktualne tendencje prośrodowiskowe.