• PSE będą administrować Centralnym Systemem Informacji Rynku Energii
  • Nowe rozwiązanie ma usprawnić i przyspieszyć procesy na detalicznym rynku energii elektrycznej
  • Dla użytkowników Krajowego Systemu Elektroenergetycznego dostęp do systemu będzie bezpłatny

Nowelizacja Prawa energetycznego

W wyniku nowelizacji ustawy Prawo energetyczne (3 lipca 2021 r.) do polskiej energetyki wprowadzono Operatora Informacji Rynu Energii (OIRE). Funkcję tę powierzono Polskim Sieciom Elektroenergetycznym, które wdrożą OIRE i będą administrować Centralnym Systemem Informacji Rynku Energii (CSIRE).

Jednolite standardy i automatyzacja

CSIRE zajmie się gromadzeniem i przetwarzaniem informacji rynku energii niezbędnych do realizacji procesów rynku energii elektrycznej, jak zmiana sprzedawcy energii elektrycznej czy też dokonywanie rozliczeń za jej sprzedaż oraz dostarczanie. W wyniku ujednolicenia standardów informacji oraz automatyzacji ich przetwarzania dojdzie do usprawnienia i przyspieszenia procesów realizowanych na detalicznym rynku energii elektrycznej w Polsce. Odbiorcy otrzymają bezpłatny dostęp do dotyczących ich informacji, w tym do danych pomiarowych w punkcie ich poboru energii. CSIRE ma zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa wymiany informacji.


PSE mają niezbędne kompetencje oraz środki, aby pełnić funkcję OIRE. Istotna jest przy tym ich niezależność, a tym samym gwarancja równoważenia interesów różnych podmiotów oraz ról funkcjonujących na naszym rynku energii – podkreśla minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Zmiany u operatorów systemów dystrybucyjnych i sprzedawców energii

By system działał sprawnie, operatorów systemów dystrybucyjnych i sprzedawców energii czeka wiele zmian w obszarach organizacyjnych, informatycznych i biznesowych. Ten wspólny wysiłek uczestników rynku jest niezbędny, aby móc realizować procesy rynkowe za pośrednictwem CSIRE zgodnie z harmonogramem przyjętym w ustawie – stwierdza Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Podmioty rynku energii, w myśl ustawy, będą miały 30 miesięcy od jej wejścia w życie, na przekazanie do OIRE informacji o punktach pomiarowych niezbędnych do inicjalnej konfiguracji CSIRE. Natomiast w ciągu 33 miesięcy muszą zawrzeć z PSE umowy o korzystanie z CSIRE.

Przetarg na wykonawcę systemu

Aktualnie trwa przetarg na wykonawcę systemu. W półtora roku mają być opracowane niezbędne zmiany w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej, której częścią będą Standardy Wymiany Informacji. To dokumentacja, która szczegółowo opisuje sposób realizacji procesów rynku energii, w tym zakres informacji wymienianych za pośrednictwem CSIRE. System rozpocznie funkcjonowanie po 36 miesiącach od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od lipca 2024 r. – czytamy w komunikacie.

Ważny rynek detaliczny

Według Eryka Kłossowskiego, prezesa PSE, z perspektywy operatora systemu przesyłowego rozwój rynku detalicznego jest równie ważny jak rynku hurtowego – na nim właśnie będą zachodzić przemiany kluczowe dla funkcjonowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Prace przygotowawcze do pełnienia funkcji OIRE rozpoczęliśmy blisko dwa lata temu, skupiając uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwie informacji, funkcjonalności i niezawodności działania CSIRE. Pomimo tego, że termin uruchomienia systemu jest ambitny, to jestem przekonany, że przy tak aktywnej jak dotąd współpracy z operatorami systemów dystrybucyjnych oraz sprzedawcami energii, od lipca 2024 roku wszyscy będziemy korzystać z możliwości CSIRE – informuje prezes.

Dla wszystkich użytkowników KSE dostęp do systemu będzie bezpłatny. Przewidziano też udostępnianie danych statystycznych w zakresie procesów rynku energii wspieranych przez CSIRE.

Przeczytaj także: Cena elektryczności dla małych przedsiębiorstw może się podwoić