Od 2021 r. w Unii Europejskiej (UE) będą nowe fundusze na transgraniczne projekty transportowe, energetyczne i cyfrowe. Parlament Europejski z Radą Europejską udoskonaliły instrument Łącząc Europę. Jego wartość wynosi 30 mld euro. Ma być mniej biurokracji przy wydawaniu pozwoleń na duże projekty transportowe.
Fot. TTstudio/Adobe Stock
- Na projekty transportowe przeznaczono 23 mld euro
- Energetyka otrzyma 5 mld euro
- Dofinansowanie przewidziano dla przedsięwzięć zgodnych z unijnymi celami klimatycznymi
Instrument Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF) pozwoli finansować projekty transportowe, energetyczne i cyfrowe o znaczeniu ogólnoeuropejskim. Ma doprowadzić do ukończenia do 2030 r. istotnych przedsięwzięć transeuropejskich, jak Rail Baltica, infrastruktura ładowania pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi i wprowadzenie zasięgu 5G na ważnych osiach transportowych.
Środki dla sektora transportu
W ramach tego narzędzie będą finansowane inwestycje z trzech kategorii. Na projekty transportowe przeznaczono około 23 mld euro, na energetyczne 5 mld euro, a na cyfrowe – 2 mld euro. Mniej więcej 10 mld euro na przedsięwzięcia transportowe będzie pochodziło z funduszy spójności, co umożliwi realizacją wcześniej zidentyfikowanych brakujących połączeń transportowych. 1,4 mld euro zostanie przeznaczone na przyspieszenie realizacji transgranicznych projektów dotyczących brakujących ważnych połączeń kolejowych. Projekty te Komisja Europejska wybierze na podstawie kryterium konkurencyjności – czytamy w komunikacie.
Cyfryzacja i energetyka
W sektorze cyfrowym instrument posłuży do wsparcia projektów wspólnego zainteresowania, czyli strategicznych dla całej UE. To m.in. nich bezpieczne i chronione sieci cyfrowe o bardzo wysokiej przepustowości i systemy 5G, a także cyfryzacja sieci transportowych i energetycznych. Program ma też przyczynić się do większej interoperacyjności sieci energetycznych.
Priorytet to cele klimatyczne
Wszystkie finansowane projekty będą zgodne z unijnymi i krajowymi planami w zakresie klimatu i energii. 60% środków zostanie przeznaczone na przedsięwzięcia służące osiągnięciu unijnych celów klimatycznych, a 15% wesprze w energetyce działania transgraniczne związane z energią odnawialną.
Mniej biurokracji
Uproszczono procedury przyznawania pozwoleń dla projektów TEN-T (transeuropejskiej sieci transportowej). Państwa członkowskie wyznaczą punkty kontaktowe dla projektodawców i dopilnują, by uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie inwestycji nie trwało dłużej niż cztery lata.
Instrument Łącząc Europę finansuje kluczowe projekty w zakresie łączności transgranicznej i energii odnawialnej między państwami członkowskimi i umożliwi Europie wykonanie skoku w kierunku gospodarki cyfrowej i neutralnej dla klimatu. Ma to kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że pozostaniemy konkurencyjni w przyszłości – powiedziała Henna Virkkunen, eurodeputowana, sprawozdawczyni Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.
Przepisy dotyczące udoskonalonego instrumentu „Łącząc Europę” wejdą w życie po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Będą one stosowane z mocą wsteczną od 1 stycznia 2021 r. Państwa członkowskie będą miały dwa lata na przygotowanie się do wdrożenia przepisów usprawniających TEN-T.
Przeczytaj także: Program wsparcia morskich farm wiatrowych zatwierdzony przez KE
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.