• 15 otworów zostanie wykonanych w ośmiu województwach
  • W Otwocku odwiert będzie mieć 1645 m głębokości
  • Podobne powstaną w pozostałych lokalizacjach

Lokalizacje odwiertów

Dzięki odwiertom zostaną zbadane i ocenione zasoby wód termalnych, które potencjalnie mogą stać się lokalnymi źródłami energii cieplnej, a być może także elektrycznej. Prace w ramach programu priorytetowego „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” i niemal w całości sfinansowane ze środków własnych NFOŚiGW będą wykonane w ośmiu województwach. W woj. mazowieckim przewidziano odwierty w Otwocku, Żyrardowie, Wołominie i Piastowie, w wielkopolskim w Gnieźnie i gminie Wągrowiec. Kolejne zaplanowano w Inowrocławiu i Gąsawie, (woj. kujawsko-pomorskie), Łowiczu (woj. łódzkie), Jasienicy (woj. śląskie), Smykowie (woj. świętokrzyskie), Dębnie (woj. zachodniopomorskie) oraz Oławie, Trzebnicy i Głuszycy (woj. dolnośląskie).


Potencjalne źródło energii

Zdaniem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki krajowy potencjał geotermalny jest duży i powinien być jak najszybciej oraz w pełni wykorzystany, zwłaszcza biorąc pod uwagę polskie starania na rzecz czystego powietrza oraz nasze zobowiązania klimatyczne wobec Wspólnoty Europejskiej. Podkreślił, że w Polsce są już działające, wzorcowe przedsięwzięcia tego typu.

Wody geotermalne wykorzystuje się w ciepłownictwie, służą też celom terapeutycznym i rekreacyjnym. Przy sprzyjających warunkach geotermia może być odnawialnym źródłem energii elektrycznej, ale w Polsce dotychczas nie znaleziono zasobów nadających się do tego celu.

Planowany otwór w Otwocku

Projekt „Rozpoznanie i udokumentowanie zasobów wód termalnych w miejscowości Otwock” jest przykładem planowanych przedsięwzięć. Poszukiwanie i rozpoznanie wód termalnych w otworach jury dolnej będzie trwało do końca września 2023 r. W tym celu będzie wywiercony pionowy otwór Otwock GT-1 o głębokości 1645 m (+/-10 %). Pozwoli on na, jak czytamy w komunikacie, rozpoznanie występowania i wykształcenia utworów wodonośnych, określenie parametrów hydrogeologicznych i perspektywicznych horyzontów wodonośnych oraz mineralizacji, wydajności, a także temperatury wody. Przewidywane parametry złoża to temperatura 40°C, mineralizacja 50–70 g/dm3 i wydajność 130–160 m3/godz. Otwór zostanie wykonany metodą obrotową z zastosowaniem urządzenia wiertniczego.

Po wierceniu i zakończeniu projektowanych badań, zebrane dane posłużą do opracowania dokumentacji opisującej budowę geologiczną badanego rejonu z analizą warunków hydrogeologicznych. Prace będą prowadzone pod nadzorem geologicznym zgodnie z projektem robót dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych w Otwocku zatwierdzonym przez marszałka województwa mazowieckiego 26 października 2018 r. Ma on też zatwierdzić końcową dokumentację.

Po badaniach woda dla ciepłowni

Po zakończeniu badań, otwocki odwiert prawdopodobnie stanie się otworem eksploatacyjnym. Będzie dostarczać wodę na potrzeby projektowanej ciepłowni geotermalnej, współpracującej z miejską siecią ciepłowniczą. Na obszarze niżu polskiego wykonane wcześniej otwory jury dolnej pozwoliły udokumentować zasoby wód geotermalnych. Jeśli wykażą się też właściwościami leczniczymi, zostaną wykorzystane do celów balneologicznych.

Wyjściowo nakłady na geotermię są wysokie, ale jest to najlepsze źródło OZE. Choć na wstępnym etapie projekty wiążą się z uruchomieniem specjalistycznych, drogich technologii, zawsze przy pewnym stopniu niepewności, ale to działania perspektywiczne. Jesteśmy na to przygotowani i wychodzimy naprzeciw samorządowcom z doradztwem i finansowaniem, co potwierdza dzisiejsza uroczystość – podsumował wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski, nadzorujący m.in. program służący wykorzystaniu energii geotermalnej.

Przeczytaj także: W Koninie rozpoczyna się budowa ciepłowni geotermalnej