Spółka JSW Koks realizuje projekt budowy instalacji do oczyszczania gazu koksowniczego służącego jako paliwo w jednostce kogeneracyjnej. Dzięki temu zmniejszy się zużycie wody i spadnie emisja zanieczyszczeń.
Blok energetyczny w JSW Koks. Fot. JSW Koks
- Nowa instalacja oczyści gaz koksowniczy ze związków siarki
- Czyste paliwo posłuży do produkcji energii elektrycznej i ciepła
- Dojdzie do oszczędności zużycia wody na poziomie 41 tys. m3 rocznie
Ograniczanie wpływu na środowisko
Wartość projektu „Instalacja KRAiC- budowa II ciągu wraz z kolumną odkwaszająco-odpędową w Koksowni Radlin” wynosi 95 mln zł. Realizacja umożliwi oczyszczenie ze związków siarki i amoniaku gazu koksowniczego wykorzystywanego w otwartej w 2021 r. elektrociepłowni.
Przedsięwzięcie ma zapewnić jednostce wysokie standardy ochrony środowiska przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności baterii koksowniczej. Umożliwi też produkcję ekologicznego paliwa gazowego dla planowanego bloku energetycznego w Koksowni Radlin.
Instalacja gazu koksowniczego. Fot. JSW Koks
Ciepło i prąd nie tylko dla przedsiębiorstwa
Będzie to możliwe dzięki instalacji KRAiC (katalicznego rozkładu amoniaku i produkcji siarki metodą Clausa), która pozwoli na oczyszczanie nadwyżek gazu koksowniczego – późniejszego paliwa wykorzystywanego w jednostce kogeneracyjnej. Produkowane ciepło zostanie wykorzystane w koksowni w Radlinie i przez takich odbiorców, jak Radlin i Polska Grupa Górnicza (KWK ROW – Ruch Marcel). Wytwarzana energia elektryczna zaspokoi potrzeby własne przedsiębiorstwa, a jej część zostanie przeznaczona na sprzedaż.
Najlepsze dostępne techniki
Zadanie jest realizowane zgodnie z technologią BAT, czyli najlepszą dostępną techniką. W efekcie prac dojdzie do redukcji wytwarzanych odpadów, zwiększy się niezawodność odsiarczania gazu koksowniczego, zostaną usprawnione procesy demineralizacji wody dla układów istniejących kotłów i nowych chłodnic gazu, a także schładzania pary wodnej. Instalacja ma działać bezawaryjnie przez wiele lat.
KKZ Radlin. Fot. JSW Koks
Wzrost wydajności i mniejsze zużycie wody
Zwiększy się wydajność instalacji oczyszczania gazu i odsiarczalni w koksowni do 45 tys. m3/godz. Dzięki zastosowaniu m.in. nowych urządzeń, pomp oraz kolumny odkwaszającej, zmniejszy się zużycie surowców pierwotnych (wody), a gaz koksowniczy będzie oczyszczony zgodnie ze standardami BAT. Przedsiębiorstwo zaoszczędzi prawie 41 tys. m3 wody rocznie, a w regionie poprawi się jakość powietrza.
Zadanie za 95 mln zł zostało wsparte przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej niskoprocentową pożyczką w wysokości 80,7 w ramach programu Energia Plus, który ma na celu zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawę jakości powietrza.
Przeczytaj także: Weszły w życie zmiany na rynku mocy. Zmienią się opłaty
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.