• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Małe reaktory jądrowe: coraz więcej chętnych w Polsce

Opublikowano: 24-09-2021 Źródło: NuScale Power, KGHM, Unimot

Koncern KGHM i amerykańska spółka NuScale Power podpisały list intencyjny, w którym zobowiązują się do rozwoju technologii małych reaktorów modułowych (ang. small modular reactors – SMR). Ta na razie jest w fazie wczesnego rozwoju, jednak w ciągu najbliższych kilku lat powinny pojawić się jednostki komercyjne. NuScale należy do najbardziej zaawansowanych firm w tym segmencie.


Fot. NuScale Power Fot. NuScale Power
  • KGHM planuje od czterech do 12 reaktorów, które zastąpią węglowe jednostki wytwórcze
  • NuScale Power będzie oferować zestawy złożone z reaktorów o mocy 77 MW
  • Miedziowy koncern planuje uruchomienie produkcji energii elektrycznej w 2029 r.

Spółka zobowiązała się wesprzeć miedziowego giganta we wdrożeniu technologii SMR, która zastąpi posiadane przez koncern jednostki wytwórcze opalane węglem. Partnerzy mają opracować i wybudować co najmniej cztery małe reaktory, ale może być ich nawet 12 (o mocy zainstalowanej około 1 GW).

Prawie 1 GW w zestawie flagowym

Amerykańskie przedsiębiorstwo oferuje elektrownie atomowe jako zestawy reaktorów. Moc brutto jednego wynosi 77 MWe, a flagowym produktem ma być zestaw złożony właśnie z 12 reaktorów o łącznej mocy 924 MWe. Pozostałe elektrownie modułowe w ofercie będą złożone z czterech lub sześciu jednostek wytwórczych. Firma podpisała listy intencyjne na przyszłe dostawy w Czechach, Rumunii, Bułgarii, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie. Poza Europą podjęła współpracę w Stanach Zjednoczonych (pierwsze wdrożenie ma być przeprowadzone w stanie Idaho), Kanadzie, Chinach i Jordanii.


W NuScale Power opracowano ciśnieniowy reaktor chłodzony wodą (lekkowodny). Ma to być mniej skomplikowana i bezpieczniejsza wersja popularnych dużych reaktorów PWR (takie mają być zastosowane w planowanej przez polski rząd elektrowni atomowej).

Źródło: NuScale Power Źródło: NuScale Power

SMR mają być gotowe do wejścia na rynek przed końcem dekady, tak by rozpocząć pracę do końca 2030 r. Dotyczy to także KGHM.

KGHM ma uczestniczyć w rozwoju technologii

Zmiany klimatyczne wymagają od nas zdecydowanych działań. Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty, także te finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii. Budowa małych reaktorów nuklearnych do 2030 roku to konkretna deklaracja i element naszej transformacji energetycznej. Jesteśmy krajowymi pionierami, bo przewidujemy, że pierwsza z naszych elektrowni nuklearnych zacznie pracować już w 2029 r. – powiedział Marcin Chludziński, prezes spółki KGHM Polska Miedź.

Polski koncern, zgodnie z podpisanym zobowiązaniem, ma nie tylko kupić gotowe rozwiązanie, ale także uczestniczyć w rozwoju tej technologii.

Unimot również zainteresowany

Także spółka Unimot, polski importer paliw ciekłych i gazowych, podpisała z NuScale Power porozumienie o współpracy mające na celu wspólne rozpoznanie możliwości wdrożenia technologii małych reaktorów modułowych, jako rozwiązania, które zastąpi działające w Polsce elektrownie zasilane węglem. Wraz z Unimotem do porozumienia przystąpiła Grupa Getka, przedsiębiorstwo z Oklahomy oferujące konstrukcje do przesyłu oraz dostaw ropy naftowej, produktów rafineryjnych oraz energii pochodzącej z alternatywnych źródeł. NuScale ma zapewnić partnerom wsparcie w badaniu możliwości zastosowania technologii SMR. Zaplanowano analizy czynników technicznych, ekonomicznych, prawnych, regulacyjnych, finansowych i organizacyjnych.

Przeczytaj także: Solorz i Sołowow chcą stawiać małe reaktory modułowe w Pątnowie

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia