• Małe modułowe reaktory atomowe to jednostki o mocy do 300 MW
  • Na świecie kilka działa, kilka innych jest na etapie licencjonowania
  • Są uważane za alternatywę lub wsparcie dużych bloków jądrowych

Rynek małych reaktorów

Małe reaktory atomowe (ang. Small Modular Reactors – SMR) to jednostki o mocy do około 300 MW, inwestują w nie takie kraje, jak Kanada, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Francja. Technologia jest znana od wielu lat, ale budzi kontrowersje. Na świecie działają trzy takie jednostki w Rosji, na etapie uzyskiwania licencji są modele wyprodukowane w USA i Kanadzie. Mikro- i małe elektrownie atomowe już w przeszłości były wykorzystywane w okrętach podwodnych i statkach. Ocenia się, że mogą stać się alternatywą dla dużych siłowni nuklearnych. Można z nich tworzyć kompleksy energetyczne, czas budowy jest krótki (są dostarczane na miejsce eksploatacji). Jeśli okażą się konkurencyjne cenowo, mogą stać się dodatkowym, bezemisyjnym źródłem energii elektrycznej.


Korzyści ze współpracy

Współpraca ma pozwolić Orlenowi na dostęp do technologii i doświadczeń w zakresie małych reaktorów modułowych (poprzez współpracę Synthosu z Amerykanami), a chemiczne grupie Michała Sołowowa pozyskać silnego partnera. Zdaniem płockiego koncernu SMR to nowy kierunek rozwoju w zakresie inwestycji energetycznych, obok morskiej energetyki wiatrowej i fotowoltaiki.

Małe reaktory modułowe stanowią szansę na przeprowadzenie dekarbonizacji w sposób, który uzupełniając OZE, zapewni bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i cieplnej zarówno do zastosowań przemysłowych, jak i potencjalnie dla ciepłownictwa miejskiego. Energetyka jądrowa pozwoli także na stworzenie szeregu nowoczesnych miejsc pracy tworząc nowy segment w polskiej gospodarce. Należy także podkreślić, że będąc świadomym zalet SMR-ów, kraje takie jak USA, Kanada czy Wielka Brytania, promują programy ich rozwoju. Z Grupą Orlen współpracujemy już od dwóch dekad, dziś dwa polskie koncerny łączą wysiłki w celu realizacji wspólnej wizji, jaką jest przewodzenie zielonej, energetycznej rewolucji w tej i kolejnej dekadzie – mówi Zbigniew Warmuz, prezes Synthosu.

Realizacja celu redukcji emisji

Porozumienie ma przyczynić się do pokrycia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną i do realizacji celów redukcji emisji CO2 założonych w Europejskim Zielonym Ładzie (obniżenie o 55% do 2030 r.). Współpraca koncernów może także dotyczyć wspólnych inwestycji w morską energetykę wiatrową. Grupy będą współdziałać na rzecz promowania i wdrażania technologii mikro i małych reaktorów jądrowych w Polsce oraz dostosowania regulacji do potrzeb tego rynku. W najbliższym czasie mają zostać wypracowane szczegółowe zasady współpracy. Zaplanowano utworzenie spółki Orlen Synthos Green Energy i ewentualnie spółki celowej do offshore. Pierwsze SMR mogą pojawić się około 2030 lub 2031 r.

Przeczytaj także: Polscy naukowcy projektują wysokotemperaturowy reaktor jądrowy