Zakres finansowanych kredytem inwestycji obejmie m.in. przyłączenia nowych klientów (w tym mikroinstalacji), rozwój infrastruktury smart meteringu – inteligentnych systemów pomiarowych, a także modernizację i rozbudowę stacji transformatorowych dla poprawy jakości dostaw energii. Zakończenie realizacji wszystkich przedsięwzięć przewidziano na koniec 2026 r.

Sieci dystrybucyjne są podstawową platformą integracji wytwórców korzystających z odnawialnych źródeł energii (OZE), prosumentów i odbiorców. Wynika to z faktu, że większość mocy z OZE przyłączana jest na właśnie poziomie dystrybucyjnym.

To największa pożyczka dla spółki Tauron i jedna z największych pożyczek EBI, jakiej udzielono polskiej firmie – 634 mln euro lub 2,8 mld zł. Finansowanie pomoże zmodernizować sieć dystrybucji energii elektrycznej i uczyni ją kompatybilną z odnawialnymi źródłami energii, co wydajnie podniesie wskaźnik dekarbonizacji – mówi Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI, odpowiedzialna za działalność banku w Polsce.

Koncern z Katowic będzie mógł wykorzystać pozyskane środki w ciągu trzech lat od podpisania umowy, a maksymalny okres spłaty wynosi 18 lat. EBI i Tauron współpracują od ponad 10 lat. W 2016 r. uruchomiono finansowanie hybrydowe (190 mln euro) – to innowacyjny instrument i pierwsza w Europie emisja obligacji hybrydowych realizowana przez ten bank i jednocześnie pierwsza w Polsce dokonana przez podmiot spoza sektora finansowego.

W dystrybucję Tauron inwestuje rocznie około 2 mld zł. Udział sieci kablowych w liniach średniego napięcia osiągnął już 40%, najwięcej wśród krajowych firm energetycznych. Do 2025 r. zamierza dysponować 1400 MW mocy zainstalowanej w OZE.

Przeczytaj także: Grupa Azoty stawia na OZE i liczy na małe reaktory atomowe