Większość potencjalnych problemów z instalacją PV można wyeliminować na etapie projektu. Jak wybrać miejsce montażu paneli fotowoltaicznych? Duże znaczenie będzie miała konstrukcja budynku, przeszkody terenowe, a w niektórych przypadkach nawet wielkość działki. Zdarza się, że inwestycja w energię słoneczną wiąże się z położeniem nowego dachu czy jego solidną rekonstrukcją.
Fot. raphael-cruz/unsplash
Czemu należy dobrze wybrać miejsce montażu paneli fotowoltaicznych?
Wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od promieniowania słonecznego, które dociera do paneli. Im dopływ jest intensywniejszy i dłuższy, tym wydajniejszy staje się cały system. Na wiele czynników związanych z dawkowaniem promieni słonecznych nie mamy jednak wpływu, ponieważ zależne jest ono od pory roku czy stopnia zachmurzenia. Tym bardziej warto więc wybrać taką lokalizację paneli fotowoltaicznych, aby zmaksymalizować absorpcję energii.
O czym myśleć przy montażu instalacji PV w pierwszej kolejności? Należy zadbać o skierowanie paneli w odpowiednią stronę świata, czyli na południe. Tutaj sprawa jest prosta, ponieważ orientacja inna niż południowa oznacza wystawienie na mniej intensywne promieniowanie w najlepszych dla fotowoltaiki porach dnia.
Sprawa komplikuje się przy wyborze kąta nachylenia paneli. Będzie zależny od lokalizacji, a konkretnie długości geograficznej. Czym bardziej na północ Polski dokonuje się montażu, tym kąt powinien być większy. Zupełnie inny będzie też w przypadku, gdy instalacja zorientowana jest w kierunku wschód-zachód. Usytuowanie paneli fotowoltaicznych warto wybrać więc na bazie obliczeń właściwych dla danego miejsca.
Jakie elementy otoczenia mogą zmniejszać wydajność paneli?
Oprócz położenia na mapie oraz kierunku, w którym zwrócone będą panele fotowoltaiczne, kapitalną rolę przy montażu instalacji odgrywa otoczenie. Wydajności większości instalowanych obecnie instalacji mocno spada, gdy zacieniony jest choć jeden panel, dostosowując produkcję energii do najmniej wydajnych ogniw. Dlatego też przy wyborze miejsca warto zwracać uwagę, czy nie będzie na nią wpływał cień rzucany przez drzewa, słupy energetyczne lub inne budynki. Warto pamiętać, że może się on wydłużać w zależności od pory roku, ale wpływał będzie też czas.
Zacienienie powodować mogą także elementy samego budynku. Klasyczną przeszkodą są kominy, ale w celach estetycznych na dachach wielu domów jednorodzinnych wykonuje się lukarny czy jaskółki. Im więcej tego typu konstrukcji, tym mniejsza powierzchnia na panele fotowoltaiczne i większa możliwość zacienienia pojedynczych modułów. Z tego powodu zdarza się, że na miejsce montażu paneli fotowoltaicznych wybiera się inne lokalizacje niż dach.
Montaż instalacji fotowoltaicznej – na dachu, gruncie czy elewacji?
Klasycznym miejscem na instalację fotowoltaiczną jest w Polsce dach domu. Odpowiedni montaż sprawia, że korzystanie z energii słonecznej ma sens nawet wtedy, gdy nie jest on skierowany na południe ani spadzisty. Oczywiście wówczas nastawić należy się na większe koszty, ponieważ przygotować należy odpowiednią konstrukcję oraz skorzystać z dwóch powierzchni dachu.
Na większych działkach z dostępem do dużych i odsłoniętych połaci terenu idealnym rozwiązaniem może być montaż paneli fotowoltaicznych na instalacji przygruntowej. Można ją skierować w dowolną stronę i wybrać idealne nachylenie, a posiadając większe pieniądze na inwestycję zdecydować się nawet na system obracający panele zgodnie z ruchem słońca. Niestety, w praktyce bardzo trudno o wygospodarowanie wystarczającej ilości miejsca, a nawet mimo wygodniejszego montażu koszt przygotowania instalacji może być znacznie wyższy niż w przypadku dachowej.
Jeszcze rzadziej stosuje się drogę pośrednią, czyli umiejscowienie paneli fotowoltaicznych na południowej ścianie budynku. Montaż instalacji na elewacji wiąże się z wysokimi kosztami, a wiele domów jednorodzinnych nie ma odpowiednio wytrzymałych ścian, które pozbawione są okien. Dodatkowo zadbać trzeba o odpowiednią wentylację oraz ochronę przeciwpożarową. Nie jest to raczej inwestycja, która opłaca się przy typowym polskim domu.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.