Południowokoreańska spółka Korea Hydro&Nuclear Power (KHNP) zaoferuje Polsce zakup sześciu reaktorów APR1400 o łącznej mocy 8,4 GW. Jednostka spełnia wymagania programu rozwoju krajowej energetyki jądrowej, ma też europejską certyfikację.
W elektrowni atomowej Barakah są reaktory APR1400. Fot. KHNP
- Reaktory APR1400 działają w Korei Południowej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich
- Jednostki są zatwierdzone w Europie i mają amerykański certyfikat bezpieczeństwa
- KNHP deklaruje dotrzymanie terminów polskiego harmonogramu budowy elektrowni atomowych
Koncern KNHP od ponad 50 lat zajmuje się budową elektrowni atomowych, przede wszystkim w kraju, ostatnio także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (pierwszy reaktor już działa). Koreańczycy deklarują chęć podzielenia się wiedzą i doświadczeniem.
Sprawdzone jednostki wytwórcze
APR1400 to jednostki nowoczesne, z podwyższonym poziomem bezpieczeństwa i sprawdzone. Moc pojedynczego reaktora wynosi 1,4 GW, wpisuje się więc w założenia Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) i Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, zakładającego uruchomienie pierwszego bloku nuklearnego o mocy 1–1,6 GW w 2033 r. Kolejne bloki mają być oddawane sukcesywnie co 2–3 lata i do 2040 r. osiągnąć łączną moc na poziomie do 9 GW w sześciu jednostkach. Wybrany wykonawca (w grę wchodzi francuski EDF, amerykański Westingouse i koreańskie KHNP) objąłby 49% udziałów w spółce celowej, zapewnił finansowanie, zajął się budową i eksploatacją elektrowni jądrowych.
KHNP podkreśla, że Organizacja ds. Wymagań Europejskich Przedsiębiorstw Energetycznych (ang. European Utility Requirements – EUR) zatwierdziła reaktor APR1400 już w 2017 r., a 2019 r. Amerykańska Komisja Regulacji Jądrowych (NRC) certyfikowała jednostkę w zakresie bezpieczeństwa. Koncern dodaje, że jest w stanie wykonać zadanie w ustalonym harmonogramie.
Konstrukcja na bazie rodzimych technologii
Koreańska spółka dodaje, że nie powiela jedynie istniejących rozwiązań, ale oferuje własną technologię jądrową, którą może eksportować bez ograniczeń. Aktualnie 10 reaktorów APR1400 działa lub jest w budowie. W Korei Południowej to dwa uruchomione bloki w elektrowni Shin-Kori, trwa też budowa czterech: dwóch w Shin-Kori i dwóch w Shin-Hanul. Z czterech bloków w elektrowni Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jeden reaktor jest eksploatowany, drugi przechodzi fazę rozruchu, a budowa pozostałych zmierza do końca.
Reaktory duże i małe
APR1400 jest reaktorem ciśnieniowym (PWR, wymaganym w krajowym programie). Czas użytkowania wynosi 60 lat. Jest wyposażony m.in. w pasywny system bezpieczeństwa, a dodatkowe zabezpieczenia wprowadzono po analizach awarii japońskich reaktorów w Fukushimie. KHNP rozwija też sektor małych modułowych reaktorów jądrowych. Liczy na uzyskanie licencji do 2028 r. i uruchomienie produkcji (także na eksport) do 2030 r.
Koreańska propozycja to druga po francuskiej niewiążąca oferta na reaktory atomowe w Polsce. W najbliższych miesiącach do tych państw powinni dołączyć Amerykanie.
Przeczytaj także: Francuzi z ofertą reaktorów jądrowych dla Polski
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.