Plan Kanadyjczyków zakłada budowę SMR od stycznia 2025 r. do końca 2028 r. Nie widzę powodu, dla którego nie mielibyśmy ruszyć z budową w Polsce rok, dwa lata później, przy założeniu sprzyjającego otoczenia regulacyjnego – skomentował prezes SGE.

Stwierdził, że ramach konsultacji społecznych spółka z grupą doradców opracowała i przedstawiła Ministerstwu Klimatu i Środowiska propozycję zmian w prawie atomowym służących ułatwieniu licencjonowania i budowy takich jednostek. Dodał, że trudno, by przepisy w taki sam sposób traktowały duże reaktory o mocy co najmniej 1 GW i niewielkie źródła jądrowe z mocami rzędu 15 MW.

SGE planuje także budowę pilotażowej instalacji do produkcji zielonego wodoru z pary wysokotemperaturowej na terenie zakładów Synthosu w Oświęcimiu za około 32–34 mln euro.

Przedstawiliśmy projekt dotyczący budowy w Oświęcimiu instalacji o mocy 1 400 ton wodoru rocznie w ramach programu Important Projects of Common European Interest – projektów wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej i czekamy na notyfikację Brukseli – powiedział Rafał Kasprów w wypowiedzi dla ISBnews.

Podkreślił, że efektywność elektrolizy zasilanej źródłami odnawialnymi nie przekracza 20%, podczas gdy w przypadku wykorzystania pary wysokotemperaturowej, np. z SMR, osiąga 60%.

Instalacja będzie pilotażowa, ale naszym założeniem jest, aby od początku była konkurencyjna i produkowała wodór nie tylko na potrzeby zakładu Synthosu – dodał prezes SGE.

Przeczytaj także: Małe reaktory jądrowe: coraz więcej chętnych w Polsce