Rozpoczął się montaż paneli PV na m.in. nastawniach w Międzyrzecu Podlaskim i Siedlcach, budynku lokalnego centrum sterowania w Łukowie, a także budynkach we Włoszczowie Płn. i Kielcach. Do końca roku instalacje fotowoltaiczne pojawią się w Staszowie, Przemyślu, Przeworsku, Jaśle, Mostówce i Hajnówce. Według oszacowań PKP PLK, nowe instalacje będą wytwarzać ponad 190 MWh energii elektrycznej rocznie. To tyle, ile zużywa ponad 80 polskich gospodarstw domowych. Redukcja emisji CO2 wyniesie 136 ton każdego roku.

PKP PLK już wykorzystuje 24 instalacje fotowoltaiczne, które wyprodukowały w 2020 r. około 240 MWh elektryczności (tyle, ile konsumuje około 100 domów) i ograniczyły w ten sposób wydzielanie CO2 o 170 ton. Obiekty znajdują się m.in. na budynkach nastawni w Lublinie, Rejowcu, Niedrzwicy, hali napraw w Białogardzie, a także na budynkach kolejowych w Koszalinie, Stargardzie, Chełmie i Szczecinie.

Instalacje to część działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej. Inne obejmują np. montaż energooszczędnego oświetlenie LED na stacjach, peronach i przejazdach kolejowo-drogowych. PKP PLK i NCBR poszukują też innowacyjnych rozwiązań w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w ramach projektu „BRIK – Badania i Rozwój w Infrastrukturze Kolejowej”.

Już realizowane jest przedsięwzięcie, w którym wykorzystuje się nowatorską metodę zabudowy paneli fotowoltaicznych na ekranach akustycznych wzdłuż linii kolejowych. Tu najważniejsze jest połączenie ekranu akustycznego z możliwością wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Dalsze plany zakładają rozpoczęcie prac koncepcyjnych dotyczących wykorzystania instalacji wiatrowych na kolei.

Przeczytaj także: Montaż 40 tys. paneli na farmie fotowoltaicznej PV Gryf