• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Niemcy inwestują w morskie farmy wiatrowe

Opublikowano: 30-12-2021 Źródło: offshorewind.biz

Niemiecka Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH) rozpoczęła proces aktualizacji krajowego morskiego planu przestrzennego w celu uwzględnienia dodatkowych 3 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej na Morzu Północnym.


Podstawą proponowanej przez BSH aktualizacji jest nowy plan przestrzenny dla niemieckich wyłącznych stref ekonomicznych (EEZ) na Morzu Północnym i Bałtyckim, który wszedł w życie 1 września. Dokument ten wskazuje obszary priorytetowe i rezerwowe dla morskiej energetyki wiatrowej, a także zawiera specyfikacje dla lokalizacji w ramach tych obszarów, takie jak moc, która może być w nich zainstalowana.

W ramach aktualizacji planu BSH przeprowadzi strategiczną ocenę oddziaływania na środowisko (SEA), przy czym projekt SEA będzie przedstawiony do konsultacji do 18 stycznia 2022 r. Projekt planu zostanie następnie opublikowany w połowie 2022 r., a ostateczna wersja zostanie przedstawiona pod koniec 2022 r. lub na początku 2023 r.

Źródło: BMWi Źródło: BMWi

Jak wydajne będą nowe turbiny?

W aktualizacji BSH uwzględniono cele rozwojowe niedawno podpisanej umowy koalicyjnej. Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu stwierdziło, że dzięki farmie o mocy 3 GW można będzie zaopatrzyć w energię elektryczną prawie 3 mln gospodarstw domowych, co odpowiada liczbie ludności Szlezwika-Holsztynu, Hamburga i Bremy.

W ramach wyżej wspomnianej umowy koalicyjnej, partie polityczne podniosły cele Niemiec w zakresie mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej z 20 GW do 2030 r. i 30 GW do 2040 r. do co najmniej 30 GW do 2030 r., 40 GW do 2035 r. i 70 GW do 2045 r.

Koalicja uzgodniła również, że projekty morskiej energetyki wiatrowej powinny mieć pierwszeństwo przed innymi formami użytkowania niemieckich wyłącznych stref ekonomicznych.

Federalny minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck powiedział, że Niemcy, jako czwarty co do wielkości kraj uprzemysłowiony na świecie, przestawiają się do 2030 r. na zaopatrzenie w energię elektryczną pochodzącą w 80% z odnawialnych źródeł energii, aby pozostawić za sobą epokę paliw kopalnych i wnieść swój wkład w ochronę klimatu.

To zasadniczo zmienia rolę odnawialnych źródeł energii: W przyszłości będą one stanowiły centralną podstawę zaopatrzenia w energię elektryczną. Wystarczająca ilość energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych jest do tego niezbędna – powiedział minister Habeck. Dodatkowe trzy gigawaty morskiej energii wiatrowej to ważny pierwszy krok. Będziemy potrzebować więcej obszarów na morzu.

Niemcy mają aktualnie 7770 MW zainstalowanej mocy w morskiej energetyce wiatrowej i są obecnie trzecim krajem na świecie (za Wielką Brytanią i Chinami) co do wolumenu mocy pochodzącej z tego źródła. W 2020 r. kraj ten dodał 219 MW mocy w morskiej energetyce wiatrowej, a w tym roku, po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat, nie zainstalował ani jednej turbiny wiatrowej na morzu.

Przeczytaj także: Jest decyzja o lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia