W Mysłowicach, na terenie zrekultywowanego składowiska odpadów paleniskowych, powstanie największa w Polsce farma fotowoltaiczna. Łączna moc paneli PV osiągnie 100 MW. Budowa będzie prowadzona etapami.
Teren przyszłej farmy fotowoltaicznej. Fot. Tauron
- Powierzchnia farmy odpowiada 22 boiskom do piłki nożnej
- Jednostka będzie się składać z 94 tys. paneli fotowoltaicznych
- Ilość wyprodukowanej energii elektrycznej wystarczy na potrzeby 16 tys. gospodarstw domowych
Prace w dwóch etapach
Osiągnięcie zakładanej mocy nastąpi w dwóch etapach. W pierwszym zostanie zainstalowanych około 37 MW mocy. Ta część inwestycji uzyskała dofinasowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. W drugim zaplanowano montaż paneli o łącznej mocy wynoszącej mniej więcej 60 MW.
Wykorzystanie terenów poprzemysłowych należących do Grupy pod budowę farm fotowoltaicznych to jeden z głównych kierunków budowy nowych zielonych mocy w naszym miksie wytwórczym. Pierwszą taką farmę uruchomiliśmy w Jaworznie, dziś rozpoczynamy realizację inwestycji w Mysłowicach na znacznie większą skalę – mówi Artur Michałowski, p.o. prezesa spółki Tauron Polska Energia.
Koncern w 2025 r. chce osiągnąć poziom 1,6 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii (OZE).
Panorama terenu przyszłej farmy fotowoltaicznej. Fot. Tauron
Pierwszy prąd w 2023 r.
Początek prac zaplanowano na I kwartał 2022 r. W Mysłowicach 94 tys. paneli fotowoltaicznych zajmie powierzchnię 16 ha – to tyle ile mają 22 boiska do piłki nożnej. Szacowana produkcja roczna wyniesie 39 tys. MWh czystej energii elektrycznej. Taka ilość odpowiada zapotrzebowaniu 16 tys. gospodarstw domowych. Porównywalne źródła węglowe wyemitowałyby niemal 30 tys. ton CO2, OZE są pod tym względem czyste. Pierwsza elektryczność ma popłynąć do sieci w 2023 r. Dodatkową zaletą instalacji jest zagospodarowanie terenów poprzemysłowych.
W pierwszej fazie powstanie farma o mocy około 37 MW. Prace będą finansowane z nieoprocentowanej pożyczki w wysokości 82,5 mln zł, przy czym możliwe jest umorzenie do 24 mln zł kosztów kwalifikowanych. Umowa o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 została zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – informuje Tauron.
Inwestycja w źródło zielonej energii przyczyni się do redukcji niskiej emisji, czyli smogu, przy jednoczesnym ograniczeniu wprowadzania do atmosfery gazów cieplarnianych na poziomie 29,5 tys. ton równoważnika CO2/rok. Rozwój OZE zwiększa dywersyfikację źródeł energii elektrycznej i niezależność systemu elektroenergetycznego.
Inwestycje na terenach poprzemysłowych
Pod koniec grudnia 2020 r. energetyczny koncern uruchomił w Jaworznie pierwszą zbudowaną od podstaw farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW. Powstała ona w ramach programu budowy instalacji PV na terenach poprzemysłowych należących do Grupy Tauron. Jednostka zakładany próg produkcji przekroczyła na dwa miesiące przed terminem. W połowie stycznia 2022 r. zakończyła się budowa obiektu o mocy 8 MW – Choszczno II w woj. zachodniopomorskim. Produkcja może zaspokoić potrzeby 3,5 tys. gospodarstw domowych. Od prawie roku energię elektryczną wytwarza też Choszczno I (6 MW). Łączna moc trzech działających elektrowni słonecznych wynosi 19 MW.
Przeczytaj także: Rosną moce elektrowni geotermalnych. Kto ma ich najwięcej?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.