Planowana w Garbcach (woj. dolnośląskie) inwestycja ma być pierwszą w kraju innowacyjną mikrosiecią na potrzeby sektora kolejowego, która będzie wykorzystywać rozwiązania oparte o wodór.

Ten ekosystem wpłynie pozytywnie nie tylko na stabilność działania systemu zasilającego kolej, ale będzie też przyjazny dla środowiska, dzięki wytwarzaniu zielonego wodoru – powiedział profesor Grzegorz Benysek z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który wcześnie współpracował z PKP Energetyką przy budowie trakcyjnego magazynu energii.

Koncepcja wodorowego systemu magazynowania energii została opracowana przez ekspertów PKP Energetyka i naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego pod przewodnictwem prof. Grzegorza Benyska. Do produkcji wodoru będzie wykorzystywana energia elektryczna z instalacji fotowoltaicznej budowanej przy podstacji trakcyjnej w Garbcach. Wodór będzie wytwarzany w procesie elektrolizy, magazynowany i wykorzystywany m.in. do zasilania lokomotyw firmy czy, w razie potrzeby, do produkcji energii elektrycznej dla trakcji sieciowej. Będzie to możliwe dzięki systemowi przechowywania paliwa w butlach, które można odłączać do osobnych zadań. Zdaniem spółki wdrożenie takich rozwiązań przyczyni się do technologicznego rozwoju polskiej kolei.

PKP Energetyka działa od 2001 r., a od 2015 r. należy do funduszu inwestycyjnego CVC Capital Partners. Spółka odpowiada za niezawodność i jakość dostaw energii dla transportu kolejowego.

Przeczytaj także: Największy kolejowy magazyn energii w Europie uruchomiono w Polsce