Normy zanieczyszczenia powietrza

Powietrze może być zanieczyszczane przez substancje gazowe, ciekłe lub stałe, które występują w większym stężeniu, niż przyjmuje określona norma. Jedną z istotniejszych substancji zagrażających życiu jest pył zawieszony. Wyróżnić można dwa rodzaje:

● PM10 — którego cząsteczki nie przekraczają średnicy 10 mikrometrów. Za jego powstawanie odpowiada w dużej mierze transport i produkcja energii.
● PM2,5 — cząsteczki drobniejsze, nieprzekraczające 2,5 mikrometra. Powstaje m.in. wskutek ogrzewania gospodarstw domowych.

Inne źródła zanieczyszczeń — dwutlenek węgla, pyły węglowe, ozon, dwutlenek siarki, tlenki węgla. Wpływ, jaki mają wyżej wymienione pyły na nasze zdrowie, zależy zarówno od stężenia w powietrzu, jak również od czasu ekspozycji. Ważne jest monitorowanie stopnia zanieczyszczenia powietrza, przy wysokim stężeniu lepiej unikać ekspozycji na szkodliwy czynnik.

Normy dla pyłu PM10 [µg/m3]
● 0-50 — jakość powietrza dobra,
● 50,1-110 — jakość powietrza umiarkowana,
● 110,1-150 — jakość powietrza zła.

Norma dla pyłu PM2,5 [µg/m3]
● 0-35 — jakość powietrza dobra,
● 35,1-75 — jakość powietrza umiarkowana,
● 75,1-110 — jakość powietrza zła.

Poziom zapylenia powietrza bada Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska. Do badania jakości powietrza są wykorzystywane dwie metody — grawimetryczna i automatyczna. Metoda grawimetryczna polega na zasysaniu powietrza i przepuszczaniu go przez filtry. Następnie materiały są zawożone do laboratorium i badane. Druga metoda polega na automatycznym pomiarze stężenia zanieczyszczenia. Mierniki działają ciągle, przesyłając dane do wyznaczonej placówki. Można się również zaopatrzyć w domowy czujnik pomiaru powietrza. Na rynku dostępna jest spora oferta takich urządzeń. Istnieją także aplikacje mobilne do badania poziomu zapylenia.

Co wpływa na zapylenie powietrza?

Na zapylenie powietrza mają w dużej mierze wpływ czynniki ludzkie, spowodowane uprzemysłowieniem i wzrostem populacji. Należą do nich m.in.:

● rolnictwo,
● transport drogowy,
● przemysł.

Spory udział w zapyleniu powietrza mają gospodarstwa domowe. Domowe piece, kominki opalane węglem i drewnem emitują dużą ilość pyłów. Na emisyjność zanieczyszczeń ma również wpływ palenie śmieci, używanie kiepskiej jakości paliw, a także słabe ocieplenie budynków. Pojazdy z silnikami Diesla emitują tlenki azotu, natomiast silniki spalinowe mają udział w emisji pyłu zawieszonego. Jak przeciwdziałać zapyleniu powietrza?

● Ograniczenie ruchu samochodowego — używanie rowerów, przemieszczanie się pieszo bądź miejskimi środkami transportu, używanie pojazdów elektrycznych,
● nowsze technologie — stworzone z mniej szkodliwych substancji,
● instalacja filtrów kominowych — mają za zadanie zatrzymywanie części zanieczyszczeń,
● więcej zieleni — tworzenie większej ilości zielonych zakątków w mieście. Zieleń wchłania część zanieczyszczeń powietrza.
● tworzenie ścieżek rowerowych,
● odnawialne źródła energii — inwestowanie w elektrownie wodne, panele słoneczne, turbiny wiatrowe,
instalacje odpylające — stosowanie w zakładach pracy takich urządzeń zwiększa bezpieczeństwo pracowników narażonych na zapylenie. Coraz więcej firm oferuje takie usługi, jak odpylanie, odkurzanie, montowanie wentylacji przemysłowych. Taką ofertę można również znaleźć na stronie naar.pl,
● rezygnacja z aerozoli z freonem,
● wymiana przestarzałych kotłów na nowoczesne urządzenia grzewcze — emitują mniej zanieczyszczeń i są bardziej energooszczędne.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza

Zapylenie powietrza wpływa niekorzystnie zarówno na środowisko, jak i na zdrowie. Powoduje powstawanie dziury ozonowej, smogu, kwaśnych deszczów, a także efektu cieplarnianego. Działa niekorzystnie na zdrowie, może doprowadzić nawet do śmierci. Wywołuje choroby układu oddechowego, przyczynia się do powstawania miażdżycy, nadciśnienia, niewydolności serca. Może powodować rozwój chorób nowotworowych. Ponadto powoduje rozwój astmy i alergii u dzieci. Ekspozycja kobiet ciężarnych na zanieczyszczenia może wpływać na rozwój płodu, powodując przedwczesny poród, niską masę urodzeniową, jak również późniejsze problemy zdrowotne. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://naar.pl/