Synchronizacja, obok Ukrainy, objęła także Mołdawię. 16 marca 2022 r. operatorzy systemów przesyłowych z obszaru synchronicznego Europy kontynentalnej (ang. Continental Europe Synchronous Area – CESA) rozpoczęli próbną pracę synchroniczną systemów Ukrainy i Mołdawii z europejską. Wcześniej o takie działanie wnioskowali operatorzy systemów przesyłowych obu krajów – odpowiednio Ukrenergo i Moldelectrica.

Jak informuje europejskie stowarzyszenie operatorów systemów przesyłowych ENTSO-E, przyspieszenie rozpoczętego w 2017 r. projektu synchronizacji było możliwe dzięki zakończonym w 2021 r. studiom i zastosowaniu szeregu środków zaradczych. Umożliwiły to także pozytywne wyniki przeprowadzonych w ostatnich dniach analiz oceniających możliwość jej przeprowadzenia. Działania miały zapewnić bezpieczną pracę systemów po połączeniu.

Aktualnie stabilna praca systemów Ukrainy i Mołdawii jest wspierana od strony systemu CESA.

Jest to znaczący krok milowy dla operatorów z CESA, współpracujących z Ukrenergo i Moldelectrica, którzy wykonują swoje obowiązki w ekstremalnie trudnych warunkach. ENTSO-E pragnie podziękować Komisji Europejskiej, wszystkim zaangażowanym operatorom systemów przesyłowych oraz administracji w ich krajach za wsparcie i pomoc w procesie synchronizacji – czytamy w komunikacie.

Dotychczas systemy elektroenergetyczne Ukrainy i Mołdawii działały w synchronizacji z Rosją i Białorusią w ramach poradzieckiego systemu IPS/UPS. Ukraiński resort energetyki poinformował, że powrotu do tego systemu już nie będzie, a Komisja Europejska zapewniła, że zrobi wszystko, by oba kraje włączyć do CESA na stałe, tym bardziej, że jest to technicznie możliwe.

CESA to największy synchronicznie połączonym systemem elektroenergetycznym na świecie, dostarczający energię do ponad 400 mln odbiorców końcowych, w tym większości państw członkowskich Unii Europejskiej. Obszar obejmuje Albanię, Austrię, Belgię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Czarnogórę, Czechy, Danię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Kosowo, Luksemburg, Macedonię, Niemcy, Polskę, Portugalię, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię, Szwajcarię, Turcję, Węgry i Włochy.

Trwają prace nad zsynchronizowaniem systemów Litwy, Łotwy i Estonii.

Przeczytaj także: Wojna Ukraina–Rosja. Rumunia włącza elektrownie węglowe