Laboratorium zajmowało się gospodarką odpadami radioaktywnymi. Prowadziło badania począwszy od unieszkodliwiania odpadów po rozwój technologii. Obiekt do użytku oddano w 2015 r. Budowa kosztowała 6 mln EUR, projekt zrealizowano dzięki unijnemu instrumentowi współpracy w zakresie bezpieczeństwa jądrowego.

W laboratorium znajdowało się prawie 100 sztuk najnowocześniejszego sprzętu analitycznego, a także różnego rodzaju próbki materiału radioaktywnego. Mamy nadzieję, że [wróg] zaszkodzi sobie, a nie cywilizowanemu światu – napisano w komunikacie agencji.

Rosjanie nieczynną elektrownię atomową w Czarnobylu zdobyli na początku zbrojnej napaści na Ukrainę. Na obszar siłowni przedostali się z terenu Białorusi.

Potem, na początku marca, rosyjscy okupanci ostrzelali teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Ukrainie. Na szczęście nie sprawdziły się pierwsze doniesienia i nie zapalił się jeden z reaktorów, a pobliski budynek szkoleniowy. Elektrownia jądrowa w Zaporożu jest największa w Europie. Ma sześć reaktorów typu WWER-1000 o mocy 950 MW. Znajduje się nad Zbiornikiem Kachowskim na Dnieprze.

Przeczytaj także: System energetyczny Ukrainy zsynchronizowano z siecią europejską