Od ubiegłego roku prowadzono prace projektowe oraz zakupy głównych komponentów, niezbędnych do budowy bloku energetycznego 750 MW w Ostrołęce. Teraz nadszedł czas na roboty budowlane. Jednostka ma mieć możliwość współspalania gazu ziemnego z innymi paliwami, jak wodór lub biometan.

Blok gazowo-parowy CCGT (ang. Combined Cycle Gas Turbine) będzie obiektem jednowałowym – z jedną turbiną gazową, kotłem odzyskowym, turbozespołem parowym kondensacyjnym i chłodnią wentylatorową mokrą. Przedsięwzięcie jest realizowane w formule brown field, czyli z maksymalnym wykorzystaniem infrastruktury budowlanej przygotowanej dla projektu węglowego. To projekt „pod klucz” (ang. Engineering, Procurement, Construction – EPC). Paliwo będzie dostarczane z interkonektora Polska-Litwa (GIPL) – gaz ziemny może pochodzić z różnych źródeł.

W założeniach Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. już w tej dekadzie z Krajowego Systemu Elektroenergetycznego ubędzie ponad 6 GW z powodu odstawiania starych bloków, a jednocześnie zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie o 13%. Takie źródła, jak blok w Ostrołęce częściowo zmniejszą niedobory mocy. Dodatkowo elektrownie gazowe uzupełnią odnawialne źródła energii, np. w czasie zmniejszonej produkcji zielonej energii ze względu na warunki atmosferyczne.

Inwestycja realizowana w Ostrołęce będzie wsparciem dla krajowego systemu elektroenergetycznego. Zgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, tylko w tej dekadzie z Krajowego Systemu Elektroenergetycznego zostanie wyłączone ponad 6 GW mocy, podczas gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie o 13%. Grupa ORLEN zakłada więc dalszy rozwój stabilnych źródeł gazowych, które będą uzupełniały odnawialne źródła energii, na przykład w sytuacji niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Nowa elektrownia powstanie w technologii gazowo-parowej. Znajdzie się na terenie budowy planowanej i zarzuconej siłowni węglowej. Spółka Gaz-System zadeklarowała gotowość przyłączenia bloku do sieci przesyłowej gazu w 2024 r. Wtedy też mają się skończyć roboty zasadnicze. Oddanie obiektu do użytku nastąpi w 2025 r. Wraz z aneksem na wykonanie elektrowni zawarto wieloletnią umową serwisową.

Przeczytaj także: Elektrownia Łagisza – plan budowy bloku kogeneracyjnego