Raport obejmuje informacje o wpływie elektrowni jądrowej o mocy zainstalowanej do 3750 MWe na środowisko w czasie budowy i eksploatacji. Obiekt obejmie oddziaływaniem gminy Choczewo lub Gniewino i Krokowa. To kluczowy dokument w procedurze oceny oddziaływania elektrowni na środowisko, która z kolei stanowi część postępowania w sprawie wydania tzw. decyzji środowiskowej.

W analizach uwzględniono dwa warianty lokalizacyjne elektrowni. Pierwszy to Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo, a drugi – Żarnowiec na terenie gmin Krokowa i Gniewino. Oba te miejsca wskazywano jeszcze w 2014 r. Przeanalizowano je w ramach podwariantów technicznych dotyczących sposobu chłodzenia elektrowni, czyli w otwartym obiegu wodą morską oraz z wykorzystaniem chłodni kominowych też z niej korzystających (także z odsolonej).

Jak informują PEJ, ostateczny kształt raportu wypełnia zapisy postanowienia GDOŚ, który w 2016 r. określił zakres raportu środowiskowego w odniesieniu do rozważanych wariantów lokalizacyjnych oraz ich podwariantów technicznych, a także względem infrastruktury towarzyszącej elektrowni. Raport będzie udostępniany przez organ zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko.

Spółka złożyła także dokumentację na potrzeby przeprowadzenia transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko. W raporcie uwzględniono obiekty o mocy do 3750 MW, zatem prawdopodobnie chodzi o dwa lub trzy reaktory.

W grudniu 2021 r. jako preferowaną wskazano lokalizację elektrowni jądrowej w Lubiatowie-Kopalinie w gminie Choczewo.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) zakłada budowę sześciu bloków atomowych o mocy do 9 GW. Pierwszy, o mocy 1–1,6 GW, ma zostać uruchomiony w 2033 r. Kolejne mają być oddawane do użytku co dwa, trzy lata.

Przeczytaj także: Polska przyspieszy budowę elektrowni atomowej?