• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Krakowska Ekospalarnia: więcej energii z odzysku ciepła ze spalin

Opublikowano: 13-04-2022 Źródło: NFOŚiGW, KHK

Instalacja odzysku ciepła ze spalin w Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPO) w Krakowie pozwoli na ograniczenie emisji CO2, oszczędność wody, obniżenie temperatury spalin oraz zwiększenie produkcji energii cieplnej i elektrycznej bez zwiększania ilości spalanych odpadów. Budowa rusza dzięki pożyczce z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).


Fot. archiwum KHK Fot. archiwum KHK

Odpady komunalne utylizowane w Ekospalarni zawierają 30–50% wilgoci. Z tego powodu część ciepła wydzielanego podczas spalania idzie na odparowanie paliwa. Do tej pory było, wraz ze spalinami, bezpowrotnie tracone. Nowa instalacja pozwoli schłodzić spaliny i odebrać ciepło w procesie kondensacji pary wodnej w nich zawartej.

W wyniku realizacji inwestycji zakład wyprodukuje rocznie 243 062 GJ energii cieplnej i 1 762 MWh elektrycznej. Redukcja emisji CO2 wyniesie 32 548 ton/rok (około 15%). Jednocześnie zostanie ograniczone zużycie energii pierwotnej o ponad 431 583 GJ/rok.

Instalacja odzysku ciepła ze spalin to projekt, który pozwoli nam zwiększyć produkcję ciepła w sezonie grzewczym i prądu w ciepłych miesiącach, bez konieczności zwiększenia zużycia paliwa, czyli w tym przypadku odpadów. W Polsce takich instalacji działa kilka, natomiast jest to rozwiązanie dobrze znane w Europie, przede wszystkim w Skandynawii – mówi Tadeusz Trzmiel, prezes spółki KHK, odpowiedzialnej za eksploatację Ekospalarni.

Fot. archiwum KHK Fot. archiwum KHK

Energia cieplna będzie odzyskiwana poprzez proces kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach. Aktualnie opuszczają one instalację, trafiając do atmosfery (ich temperatura to około 130–140 st. C). Ciepło zawarte w spalinach stanowi stratę kominową. Po realizacji projektu będzie ona częściowo odzyskana i wprowadzona do sieci ciepłowniczej. Instalacja odzysku ciepła odpadowego będzie miała moc 14,59 MW. Powstanie na terenie ZTPO w Krakowie.

Poza wzrostem produkcji ciepła i energii elektrycznej zostanie pozyskany oczyszczony kondensat do sprzedaży jako nośnik ciepła do uzupełnienia ubytków w sieci ciepłowniczej i wykorzystany na potrzeby procesów technologicznych w ZTPO.

Całkowity koszt inwestycji wynosi 33 mln zł. Część pokryje pożyczka z NFOŚiGW w wysokości prawie 19,8 mln zł w ramach programu priorytetowego Energia Plus. Wykonawcą inwestycji realizowanej w formie zaprojektuj i wybuduj jest spółka SEEN Technologie.

Przeczytaj także: Orlen Unipetrol – rusza produkcja tworzyw z olejów spożywczych

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia