Blok o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno to najnowocześniejsza węglowa jednostka wytwórcza w kraju. Po licznych problemach i kilkumiesięcznym remoncie został zsynchronizowany z krajowym systemem elektroenergetycznym.
Elektrownia Jaworzno. Fot. Tauron
Prace nad rozruchem bloku przed jego synchronizacją prowadzono od marca 2022 r. W tym czasie przygotowano układy blokowe, wykonano liczne pomiary i próby funkcjonalne, w tym kontrolę zabezpieczeń kluczowych elementów niezbędnych podczas uruchamiania i dalszej eksploatacji. Wcześniejsza miesiące poświęcono na pracach skoncentrowanych przede wszystkim w rejonie komory paleniskowej kotła.
Naszym priorytetem było zdiagnozowanie problemów, które pojawiły się w pierwszej fazie eksploatacji bloku, a następnie wypracowanie i wdrożenie rozwiązań, które długofalowo pozwolą zapewnić w kolejnych latach stabilną pracę jednostki – komentuje Sebastian Gola, prezes spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron.
W grudniowym planie podano, że jednostka zostanie zsynchronizowana do 29 kwietnia, terminu więc nie przekroczono. Blok o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno oddano do użytku w połowie listopada 2020 r. To najnowocześniejszy taki obiekt w polskim systemie energetycznym. Dysponuje 15-letnim kontraktem mocowym, co znacząco poprawia ekonomikę jego działania.
Jednostka na parametry nadkrytyczne w Jaworznie ma sprawność 45,9% netto, znacznie wyższą niż stare bloki 120 MW. Dzięki temu emisje SO2 i NOx są mniejsze o ponad 80%, a emisja CO2 o 31%, o 2 mln ton rocznie mniej w porównaniu do jednostek zbudowanych w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Obiekt jest też przygotowany do budowy instalacji wychwytu CO2 ze spalin. Roczna produkcja energii elektrycznej na poziomie 6,5 TWh wymaga zużycia 2,5 mln ton węgla.
Blok osiągnie tzw. minimum techniczne na poziomie 37%, co oznacza, że przy niższym zapotrzebowaniu na energię elektryczną nie wymaga wyłączenia i ponownego uruchomienia – będzie wytwarzać energię elektryczną przy obniżonej mocy. Ma to szczególnie istotne znaczenie przy rosnącej produkcji elektryczności z odnawialnych źródeł energii, czystych, ale niestabilnych.
Awarię istotnych elementów kotła zdiagnozowano podczas bieżącego postoju jednostki wytwórczej w czerwcu 2021 r. Od tego czasu blok nie działał. Jego uruchomienie stało się możliwe po naprawie usterek w rejonie komory paleniskowej.
Elektrownia Jaworzno składa się z dwóch zakładów, wyposażona jest w sześć bloków energetycznych o łącznej mocy zainstalowanej 1535 MW.
Przeczytaj także: Elektrownia Kozienice – zamiast węglowych bloków 200 MW będą gazowe
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.