• Wsparcie otrzymają inwestycje w jednostki o mocy co najmniej 10 MW
  • Nie mogą być one opalane węglem
  • Pożyczki pokryją do 100% kosztów, a dotacje do 50%

Warunki dla wnioskodawców

Wnioski będzie można składać do 16 grudnia 2022 r. lub wyczerpania alokacji środków. Wsparcie dotyczy budowy lub przebudowy jednostek o mocy nie mniejszej niż 10 MW pracujących w wysokosprawnej kogeneracji (wykluczone źródła opalane węglem) z ich podłączeniem do sieci przesyłowej.

Warunkiem jest wykorzystanie do produkcji ciepła odpadowego, energii ze źródeł odnawialnych, paliw gazowych lub ich mieszanki oraz wodoru.


Elementy uzupełniające, takie jak przyłącze do sieci posiadane przez wnioskodawcę i magazyn energii, który zostanie zintegrowany z jednostką wytwórczą realizowaną w ramach projektu, też mogą otrzymać dofinansowanie.

Ważne, by w instalacjach kogeneracyjnych nie więcej niż 30% ciepła użytkowego było wprowadzane do publicznej sieci ciepłowniczej. Wyłączone ze wsparcia są również instalacje współspalania stałych paliw kopalnych z innymi paliwami (np. biomasa) w instalacjach wielopaliwowego spalania jak i dedykowanego spalania wielopaliwowego – czytamy w komunikacie.

W przypadku pożyczki można otrzymać dofinansowanie do 100% kosztów kwalifikowanych, a wsparcie w formie dotacji pokryje ich 50%.

Pomoc publiczna tylko poniżej progów unijnych

Przy inwestycjach w formule project finance wnioskodawców obowiązuje posiadanie udziału środków własnych w wysokości co najmniej 15% kosztów kwalifikowanych. Nie wchodzą w ich skład kredyty bankowe, emisje obligacji, pożyczki właścicielskie i udzielone przez inne podmioty.

Jeśli dofinansowanie stanowi pomoc publiczną, musi być udzielane zgodnie z odpowiednimi regulacjami. Jej wartość ze wszystkich źródeł dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt nie może przekraczać progu powodującego obowiązek zgłoszenia pomocy publicznej Komisji Europejskiej.

Finansowanie inwestycji jest dostępne w ramach środków pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego.

Przeczytaj także: W Inowrocławiu powstanie hybrydowa elektrociepłownia