Zasoby dwóch złóż to około 1,5 mld m3 gazu ziemnego łącznie

Roczna produkcja energii elektrycznej to tyle, ile zużywają mieszkańcy Torunia

Produkcja rozpoczęła się w osiem miesięcy po przekazaniu placu budowy

Złoża na 14 lat produkcji

Zasoby złóż Bajerze i Tuchola są szacowanie na łącznie około 1,5 mld m3 zaazotowanego gazu ziemnego. Wydobycie pozwala na roczną produkcję 125 tys. MWh energii elektrycznej. To mniej więcej tyle ile zużywają mieszkańcy miasta o wielkości Torunia.

W obu ośrodkach zamontowano po dwa silniki gazowe i generatory, a prąd jest przesyłany linią kablową do sieci dystrybucyjnej Energa Operator w Bajerze oraz ENEA Operator w Tucholi, a następnie do odbiorców końcowych. Zestawy produkują nie tylko energię elektryczną, ale także ciepło. Wykorzystywane jest ono na potrzeby instalacji technologicznej i kopalni.


Umowę na roboty budowlano-montażowe podpisano pod koniec 2020 r. Prace dotyczyły zagospodarowania odwiertów gazu ziemnego, budowy kompletnej infrastruktury do wydobycia i oczyszczenia gazu ziemnego zaazotowanego oraz dostawy i zabudowy zestawów prądotwórczych.

Modułowe instalacje

Uruchomienie wytwarzania z gazu ziemnego z kujawsko-pomorskich złóż nastąpiło w zaledwie osiem miesięcy od przekazania placu budowy wykonawcy i w 14 miesięcy od podpisania z nim umowy.

W Bajerzu i Tucholi zastosowano instalacje modułowe. Wszystkie elementy, także budynki, można zdemontować po wyczerpaniu zasobów i przenieść w miejsce kolejnych złóż (w całości lub części).

Dalsze poszukiwania gazu

Prowadzone w woj. kujawsko-pomorskim prace są częścią realizowanego przez Orlen Upstream projektu na obszarze EDGE, którego jednym z celów jest zagospodarowanie złoża Bajerze oraz złoża Tuchola w oparciu o generowanie energii elektrycznej z zaazotowanego gazu ziemnego – czytamy w komunikacie.

Analiza otworów Bajerze-1K, Bajerze-2 oraz Tuchola-3 i Tuchola-4K potwierdziła występowanie akumulacji gazu ziemnego związanych z węglanowymi poziomami dolomitu głównego lub dewonu w skali umożliwiającej uruchomienie produkcji.

Trwają analizy kolejnych danych geologicznych z tego obszaru. Spółka ocenia możliwość zagospodarowania w przyszłości złoża Rosochatka w powiecie tucholskim.

60% energii elektrycznej ze źródeł zero- i niskoemisyjnych

Obecnie w segmencie upstream PKN Orlen prowadzi działalność w Polsce oraz Kanadzie. Średnie wydobycie w 2021 r. wyniosło 16,7 tys. boe/d, a zasoby zostały oszacowane na poziomie 171,5 mln boe.

W ubiegłym roku Grupa Orlen wyprodukowała 11,5 TWh energii elektrycznej, w tym 60% ze źródeł zero- i niskoemisyjnych. Nakłady inwestycyjne na nowoczesną energetykę mają wynieść 47 mld zł do 2030 r. Przeznaczone zostaną na morskie farmy wiatrowe, instalacje wiatraków na lądzie i farmy fotowoltaiczne, a także bloki CCGT w Polsce i Czechach. Trwa też program biogazowy – trzy zakupione obiekty są przekształcane w biometanownie.

Przeczytaj także: Ile mamy zapasów gazu w Polsce?