Energetyczne linie napowietrzne są nieodłączną częścią krajobrazu polskich miast i wsi. Niewiele osób wie jednak, jak dokładnie wyglądają projektowanie i budowa tego typu linii. Jest to proces wymagający wiedzy i doświadczenia. Nawet najlepszy fachowiec nie zdziała jednak nic, jeśli nie będzie miał do dyspozycji odpowiedniego sprzętu, który znajdziemy w ofercie firmy Electra Polska.

Bez prądu trudno funkcjonować we współczesnym świecie, dlatego sieć energetyczna musi być niezawodna. Konieczne jest też zapewnienie jak najniższych cen rozdziału i przesyłu energii. Właśnie dlatego, podczas projektowania linii napowietrznych, kluczowe znaczenie mają rodzaj przewodów oraz właściwa regulacja napięcia w sieci. Zdecydowanie nie warto oszczędzać na sprzęcie i materiałach, ponieważ obowiązuje tutaj prosta zasada. Im wyższy koszt budowy linii napowietrznej, tym bardziej jest niezawodna. Nie bez powodu, to właśnie firma Electra Polska jest partnerem najważniejszych przedsiębiorstw energetycznych w kraju. Jest to najlepszy dowód na jakość jej produktów.

Najistotniejszym elementem są oczywiście przewody. Pod uwagę należy wziąć nagrzewanie przewodu, jego wytrzymałość mechaniczną, bezpieczeństwo, efekty gospodarcze, krytyczne napięcie ulotu oraz dopuszczalny spadek napięcia. Nigdy nie można kierować się wyłącznie kryteriami ekonomicznymi, ponieważ to najprostsza droga do stworzenia awaryjnej linii.

Trasa linii napowietrznej

Kluczowym etapem projektowania jest oczywiście wybór odpowiedniej trasy. Istotne są tutaj względy ekonomiczne, ale podobnie jak w przypadku przewodów, nie jest to jedyny czynnik, który należy brać pod uwagę. Linia powinna być jednak najkrótsza, jak to możliwe, aby zminimalizować koszty i straty energii. Unika się również terenów zalesionych, ponieważ wiąże się to z wyrębem lasu. Linii napowietrznych nie powinno się też planować na osiedlach mieszkalnych, w pobliżu lotnisk czy w okolicach o wysokim zadymieniu lub co gorsza - wyziewach chemicznych. Należy też pamiętać o aspektach praktycznych podczas budowy linii, ponieważ dojazd nie może być utrudniony. Jeżeli tylko to możliwe, linia napowietrzna powinna znajdować się na płaskim terenie, o ile oczywiście nie jest to teren podmokły. Trzeba też pamiętać, że w przyszłości konieczna może okazać się rozbudowa sieci, dlatego im więcej miejsca dookoła linii, tym lepiej. Ze względów ekonomicznych, linia powinna być też możliwie prosta, ponieważ każdy zakręt to dodatkowe koszty konstrukcji wsporczej.

Zaprojektowanie i wykonanie linii napowietrznej wymagają specjalistycznej wiedzy oraz profesjonalnego sprzętu. Warto jednak pamiętać, że i tak jest to rozwiązanie prostsze i tańsze od nowoczesnych linii kablowych prowadzonych pod ziemią.